fot. prk24
Jak co niedzielny poranek, w „Magazynie katolickim” rozmawialiśmy o najważniejszych wydarzeniach minionego tygodnia w kraju i naszej diecezji.

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Decyzję papieża Franciszka w czwartek ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim został bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor. Bp Dajczak zdecydował się na przyśpieszenie swojej rezygnacji ze względu na stan zdrowia.

„Magazyn katolicki” - cz.1

Zbigniew Zieliński - nowy biskup koszalińsko-kołobrzeski ma 58 lat . Pochodzi z ziemi gdańskiej. Jest doktorem socjologii. Przez trzydzieści lat pracował w archidiecezji gdańskiej. Objęcie stolicy biskupiej wiąże się z uroczystym ingresem nowego biskupa do koszalińskiej katedry. Uroczystość odbędzie się 4 marca. 


Bp Edward Dajczak zakończył swoją posługę biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego na rok przed koniecznością złożenia urzędu wynikającą z ukończenia 75 lat. W wywiadzie zrealizowanym dla diecezjalnej telewizji internetowej Dobre Media przyznał, że zdecydował się na rezygnację z powodu problemów zdrowotnych - zmagań z depresją oraz atakami stanów lękowych.

„Magazyn katolicki” - cz.2

Bp Edward Dajczak po ustąpieniu z urzędu przejmuję w diecezji rolę „biskupa seniora”. Będzie mieszkał w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie. Wywiad przeprowadzony przez ks. Wojciecha Parfianowicza i odważne wypowiedzi bp. Edwarda Dajczaka dotyczące depresji są do dziś szeroko komentowane w mediach ogólnopolskich. Całą rozmowę można znaleźć na kanale internetowym Dobrych Mediów.


PRAY4TEENS to inicjatywa adopcji duchowej nastolatków, którzy mierzą się z bólem samotności i pustki. Polega na modlitwie „jeden na jeden”, tzn. jeden konkretny człowiek modli się za jedną konkretną młodą osobę. Modlitewną inicjatywę wspiera i promuje koszalińska fundacja SMS z Nieba. O okolicznościach powstania PRAY4TEENS mówi ks. Rafał Jarosiewicz.

„Magazyn katolicki” - cz.3

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie pray4teens.org.


W Wyższym Seminarium Duchownym trwają trzydniowe rekolekcje dla młodzieży męskiej. Wczoraj późnym wieczorem pojawiliśmy się na seminaryjnym korytarzu, aby porozmawiać z uczestnikami.

„Magazyn katolicki” - cz.4

Rekolekcje dla młodzieży męskiej w koszalińskim seminarium zakończą się dziś po godzinie 14.00.