Krzysztof F., pełnomocnik marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza do spraw uzależnień, został skazany za pedofilię, nakłanianie dzieci do spożywana narkotyków i posiadanie znacznych ilości substancji odurzających. Sąd wymierzył mu karę 4 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności.

„Krzysztof F. od 30 września 2020 roku nie pełni funkcji pełnomocnika ani żadnej innej związanej z pracą na rzecz Urzędu Marszałkowskiego. Został odwołany natychmiast po zatrzymaniu i przedstawieniu mu zarzutów” - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP w czwartek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Do zdarzenia doszło w 2020 roku. Po zatrzymaniu Krzysztofa F. policja przeszukała jego mieszkanie. Funkcjonariusze znaleźli w nim 339 gram marihuany.

Pełnomocnik marszałka Geblewicza ds. uzależnień został skazany nieprawomocnie w lipcu 2021 roku. Odwołanie od tego wyroku wnieśli zarówno prokurator, jak i obrońca oskarżonego. Sąd Okręgowy skorygował karę do 4 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności za wszystkie trzy czyny. Krzysztof F. po zatrzymaniu został aresztowany i do dziś przebywa w więzieniu.

Krzysztof F. to osoba publiczna. Od ponad 20 lat pracował w Urzędzie Marszałkowskim, najpierw jako inspektor, potem dyrektor Wydziału Współpracy Społecznej.

Przez lata zajmował się profilaktyką uzależnień u dzieci i osób dorosłych. Był wojewódzkim ekspertem do spraw informacji o narkotykach i narkomanii. Marszałek Olgierd Geblewicz powołał go następnie na pełnomocnika do sprawa rozwiązywania problemów uzależnień.

Był między innymi mężem zaufania kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Sam także, bez powodzenia, próbował swoich sił, startując z listy Platformy Obywatelskiej w wyborach do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w 2018 roku.

Współzałożyciel Stowarzyszenia Równość na Fali, które początkowo działało jako Kampania Przeciw Homofobii Szczecin. Działalność Stowarzyszenia jest dotowana przez marszałka Olgierda Geblewicza.

IAR/PAP/zn