fot. pixabay.com
Od grudnia oświetlenie uliczne wyłączone będzie w Barwicach i w mniejszych miejscowościach gminy. Taką decyzję po wcześniejszych analizach podjęli samorządowcy.

Oświetlenie uliczne w gminie Barwice wyłączane będzie między 23 a 4 nad ranem. Informację na antenie Polskiego Radia Koszalin przekazał Robert Zborowski, wiceburmistrz Barwic. - Na tysiąc punktów świetlnych na terenie gminy, 350 to lampy LED, które po godzinie 23 zmniejszają swoją moc. Udało nam się dzięki temu zaoszczędzić energię, ale nadal jest to niewystarczająca wartość. Dlatego musieliśmy poszukać kolejnego rozwiązania - wyjaśnił.

Wiceburmistrz wyjaśnił, że samorząd próbował uniknąć konieczności wdrożenia tak drastycznego rozwiązania poprzez m.in. pomysł wyłączenia co drugiej lampy, ale według wyliczeń urzędu to działanie było zbyt kosztowne. Teraz władze szukają rozwiązania problemu braku nocnego oświetlenia podczas przerwy świątecznej. - Razem z Energą Oświetlenie zastanawiamy się, jak to będzie wyglądało podczas m.in. pasterki oraz sylwestrowej nocy.

Barwiccy urzędnicy apelują do mieszkańców o zadbanie o własne bezpieczeństwo na drogach i chodnikach poprzez używanie elementów odblaskowych po zmroku.

ms/zn

Posłuchaj

Robert Zborowski, wiceburmistrz Barwic (cz.1) Robert Zborowski, wiceburmistrz Barwic (cz.2)