fot. FB.com/ Marsz Różowej Wstążki w Koszalinie
Wtorkowy wieczór to rozmowy o zdrowiu. Dziś dyskutujemy o profilaktyce raka piersi. Temat jest nieprzypadkowy, bowiem już od wielu lat październik uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości tej choroby. Pamiętano o tym również w Koszalinie.

Na rynku staromiejskim w Koszalinie stanęło Różowe Miasteczko, odbył się też I Marsz Różowej Wstążki - międzynarodowego symbolu walki z rakiem piersi. Wolontariusze i organizatorki wydarzenia zgodnie podkreślały, że takie akcje są potrzebne, aby wzmacniać świadomość kobiet. Rak odpowiednio wcześnie wykryty jest bowiem wyleczalny. W czasie wydarzenia można było nauczyć się samobadania piersi, poznać prozdrowotną dietę oraz spotkać się z lekarzem, psychoonkologiem i fizjoterapeutą.

relacja z wydarzenia

Odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza człowiekowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Prawidłowe odżywianie nabiera szczególnego znaczenia w okresie choroby nowotworowej, która ma najczęściej charakter przewlekły. Aby dowiedzieć się, jak przygotowywać swoje menu w czasie choroby, udaliśmy się do dietetyka.

rozmowa Beaty Góreckiej z Martą Pawelec

Dieta, ruch i specjalna odzież mogą pomóc w walce ze skutkami choroby - przekonuje Patrycja Fagasińska, fizjoterapeutka specjalizująca się w terapii obrzęków limfatycznych.

rozmowa Beaty Góreckiej z Patrycją Fagasińską

Radioterapia wciąż budzi obawy wśród wielu chorych. Niepotrzebnie - naświetlania to bezpieczna metoda zwalczania przede wszystkim raka, ale też innych chorób. O tej metodzie leczenia mówi radiolog dr Marcin Białas.

rozmowa Beaty Góreckiej z dr. Marcinem Białasem

W leczeniu i profilaktyce raka piersi ważne jest też to, by skorzystać z pomocy np. psychoonkologa - przekonuje psychoonkolog Kamila Siudowska.

rozmowa Beaty Góreckiej z Kamilą Siudowską

Nikt z nas nie chce usłyszeń diagnozy raka piersi. Żeby tego uniknąć, musimy pamiętać o profilaktyce. A o tym wiedzą najlepiej Amazonki.

rozmowa Sebastiana Ferensa z Amazonkami

Wczesna diagnostyka raka piersi umożliwia jego całkowite wyleczenie. Pocieszające są słowa doktora Pawła Stanisławskiego, ginekologa i specjalisty chorób piersi, który mówi zdecydowanie, że „panie mają coraz większą świadomość profilaktyki w tym zakresie”.

rozmowa Renaty Pacholczyk z dr. Pawłem Stanisławskim