fot. prk24.pl
Jarosław Rochowicz i Adrian Adamowicz odwiedzili w środę Uzdrowisko Połczyn, skąd prowadzili audycję „Na dobry dzień”. Naszym słuchaczom, wraz ze swoimi gośćmi, opowiadali m.in. o największych walorach tego miejsca i jego historii.

Uzdrowisko Połczyn położone jest na Pojezierzu Drawskim. To kurort z ponad 300-letnią tradycją uzdrowiskową i jedno z najatrakcyjniejszych miejsc, w którym przeprowadzane są kuracje lecznicze. Wokół niego, na stosunkowo wysokich wzgórzach morenowych, znajdują się rozległe lasy bukowe, a także dolina rzeki Wogry i jeziora polodowcowe.

Romuald Michel: pacjenci mogą skorzystać u nas z fizykoterapii czy zabiegów neurologicznych

fot. prk24.pl

Pierwszym gościem audycji był Romuald Michel, prezes zarządu Uzdrowiska Połczyn: - Połczyn-Zdrój to gmina uzdrowiskowa. Na jej terenie nasza spółka ma cztery obiekty. Zatrudniamy około 400 osób. Naszym celem jest oczywiście działalność lecznicza i uzdrowiskowa. Posiadamy naturalne surowce lecznicze. Oferujemy różne zabiegi, m.in. fizykoterapię czy neurologiczne, dzięki którym pacjenci mogą szybciej powrócić do zdrowia. Mamy też basen kryty z wodą solankową czy jacuzzi. Ofertę kierujemy do wszystkich kuracjuszy, ale już widzimy, że coraz chętniej przyjeżdżają do nas ludzie młodzi.

rozmowa z Romualdem Michelem, prezesem Uzdrowiska Połczyn

Robert Stępień: nasz kurort ma ponad 300-letnią tradycję

fot. prk24.pl

Robert Stępień, wiceprezes zarządu Uzdrowiska Połczyn podkreślił, że kurort ma ponad 300-letnią tradycję: - W XVII wieku powstał dom zdrojowy, namiastka obecnego miejsca. To przede wszystkim zasługa niezwykłego krajobrazu, tzw. Szwajcarii Połczyńskiej. Uzdrowisko Połczyn to szczególne miejsce, w którym leczymy różne schorzenia z wykorzystaniem naturalnych składników, np. borowiny, którą wydobywamy na miejscu. (...) Specjalne urządzenie wbija się na kilka metrów i wydobywa torf, który następnie przewożony jest do naszej bazy uzdrowiskowej. Ten surowiec także sprzedajemy.

rozmowa z Robertem Stępniem, wiceprezesem Uzdrowiska Połczyn

Dr Urszula Mikulska: borowina połczyńska jest najlepsza w całej Europie

fot. prk24.pl

Dr Urszula Mikulska, specjalista balneologii i medycyny fizykalnej mówiła o wyjątkowości oferty połczyńskiego uzdrowiska: - Balneologia to lecznictwo uzdrowiskowe, szczególnie z wykorzystaniem surowców naturalnych. Naszym bardzo cennym surowcem naturalnym jest borowina połczyńska. To czarne złoto, bo jest oceniana jako najlepszy produkt torfowy, borowinowy w Europie. Drugim produktem jest solanka wydobywana na terenie uzdrowiska z głębokości ok. 1200 m.

Dr Mikulska przedstawiła też ofertę zabiegów, które proponuje uzdrowisko w Połczynie-Zdroju: - Nasze uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób ortopedycznych, reumatologicznych, neurologicznych, dermatologicznych. Leczymy tu także choroby kobiece, związane z niepłodnością, zmianami zapalnymi dróg rodnych. Poza tym mamy turnusy dla pacjentów z otyłością i rehabilitację pocovidową.

rozmowa z dr. Urszulą Mikulską

Dr Helena Krasowska-Podpora: już w latach 50. zeszłego stulecia ukuło się powiedzenie: „Chcesz mieć córkę, albo syna, przyślij żonę do Połczyna”

fot. prk24.pl

Dr Helena Krasowska-Podpora, lekarz ginekolog-położnik specjalizująca się w naturalnych metodach leczenia bezpłodności, wyjaśniła, na czym polega leczenie osób zmagających się z tą przypadłością: - Naturalne metody leczenia niepłodności od wielu lat są stosowane w naszym uzdrowisku, ponieważ posiada ono naturalne surowce, które w tym celu są zalecane. To przede wszystkim złoża borowinowe i solanki. Tradycja leczenia borowinowego ma 300 lat. Połczyńska borowina ma ogromne walory lecznicze, ponieważ utrzymuje wysoką temperaturę bardzo długo i ma dużą zawartość m.in. fitohormonów, enzymów czy soli mineralnych. Już w latach 50. ubiegłego stulecia, za sprawą prof. Gromadzkiego z dawnej Gdańskiej Akademii Medycznej, powstało powiedzenie: „Chcesz mieć córkę, albo syna, przyślij żonę do Połczyna”. Nasza metoda jest naturalna, nieagresywna, niefarmakologiczna. Może być przygotowująca, alternatywna lub wspomagająca dla metod in vitro. Leczymy też najróżniejsze schorzenia narządu rodnego, które często są przyczyną bezpłodności pierwotnej.

rozmowa z dr. Heleną Krasowską-Podporą

Kuracjusze Anna Tomczak i Tadeusz Fiszer: personel buduje magiczną atmosferę tego miejsca

fot. prk24.pl

Kuracjusze Anna Tomczak i Tadeusz Fiszer opowiedzieli o walorach tego miejsca.

- Nie przyjeżdżamy tu tylko leczyć ciało, ale też duszę. Wszystko, co tu się dzieje, to zasługa wspaniałego personelu. To buduje magiczną atmosferę tego miejsca. Jestem zauroczona uzdrowiskiem, zabiegami, fantastycznym basenem i ludźmi, którzy tu pracują. Jako mankament jedynie mogę wymienić zbyt długie oczekiwanie na turnus - powiedziała Anna Tomczak.

Tadeusz Fiszer dodał: - To wspaniałe miejsce. Mam wiele zabiegów. Najważniejsze są dla mnie okłady borowinowe, gimnastyka w basenie, pływanie, ćwiczenia rehabilitacyjne, fizykoterapia i magnetoterapia.

rozmowa z Anną Tomczak i Tadeuszem Fiszerem

Monika Wieczorkiewicz: naturalne metody lecznicze są bardzo skuteczne

fot. prk24.pl

Monika Wieczorkiewicz, kierownik zakładu przyrodoleczniczego „Irena i Podhale” mówiła o zaletach naturalnych metod leczniczych: - Nasze zakłady przyrodolecznicze są położone w pięknym parku. Przyroda sama w sobie leczy. Często naturalne metody lecznicze sprawdzają się lepiej niż farmakologia. Świadczymy zabiegi z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii, balneoterapii, klimatoterapii, krioterapii i przeróżnego rodzaju masaży. Mamy też piękny kompleks basenowy, z dwoma basenami, jacuzzi, saunami i tepidarium, w którym prowadzimy rehabilitację, także z wykorzystaniem solanki.

rozmowa z Moniką Wieczorkiewicz

Małgorzata Mączewska: produkujemy kosmetyki z naturalnych składników

fot. prk24.pl

Małgorzata Mączewska z działu sprzedaży i marketingu Uzdrowiska Połczyn podkreśliła, że wizytówką ośrodka jest willa Gryf wybudowana w XIX wieku: - Są w niej: piękna sala klubowa, pokoje deluxe i nowoczesny apartament z sauną. Jak najbardziej może przyjechać tutaj czteroosobowa rodzina. Nasza oferta jest jednak bardzo zróżnicowana.

W uzdrowisku wytwarzane są także kosmetyki. - Kosmetyki wyprodukowane z naturalnych składników są naszą nowością. Oferujemy m.in. mydła, kremy do rąk, balsamy do stóp, sole do kąpieli i inne. Asortyment w najbliższym czasie zostanie powiększony - powiedziała Małgorzata Mączewska.

rozmowa z Małgorzatą Mączewską

Krzysztof Kalitka: na terenie naszego uzdrowiska mamy dwa zakłady górnicze

fot. prk24.pl

Krzysztof Kalitka, kierownik ruchu uzdrowiskowego zakładu górniczego powiedział, że w Uzdrowisku Połczyn są dwa zakłady górnicze: - W pierwszym wydobywane są wody lecznicze, popularnie nazywane solankami, na głębokości na poziomie 1175-1235 metrów. To po prostu wywiercona studnia. Umieszczone są w niej metalowe rury, za pomocą których dostarczana jest woda lecznicza. Drugim pozyskiwanym przez nas surowcem jest torf leczniczy, czyli borowina. Odwiert znajduje się jedenaście kilometrów od Połczyna-Zdroju, w Bronowie. To kopalnia odkrywkowa - zdejmujemy wierzchnicę, jest jej niewiele, bo 20 centymetrów, a następnie po prostu wykopujemy torf.

rozmowa z Krzysztofem Kalitką