fot.
fot.
fot.
fot. Małgorzata Abramowicz/ Polskie Radio Koszalin
fot. Małgorzata Abramowicz/ Polskie Radio Koszalin
fot. Małgorzata Abramowicz/ Polskie Radio Koszalin
fot. Małgorzata Abramowicz/ Polskie Radio Koszalin
Wygląd dworca będzie nawiązywał do jego początków w roku 1906. Budynek będzie jednak nowoczesny i uwzględniał m.in. ekologiczne rozwiązania.

Elewacja z cegły klinkierowej (w niższej części budynku wykonana w konstrukcji muru pruskiego), wysoka wieża z nowym hełmem, iluminacja podkreślająca bryłę budynku, klimatyzowane sale dla podróżnych, elektroniczne tablice informacyjne, strefa dla dzieci, rozwiązania wspomagające osoby z niepełnosprawnościami - tak po przebudowie będzie wyglądał dworzec kolejowy w Kołobrzegu.

- Budynek zostanie ocieplony od wewnątrz, a oprócz tego zostaną wprowadzone: energooszczędne oświetlenie, ogrzewanie z użyciem pompy ciepła, wentylacja z odzyskiem ciepła oraz system BMS, który zoptymalizuje zużycie wody, energii elektrycznej i cieplnej. Dworzec będzie również pozyskiwał zieloną energię z paneli fotowoltaicznych - powiedział przedstawiciel inwestora, Bartłomiej Sarna z PKP SA.

Dworzec kolejowy zostanie połączony z autobusowym. O wyjściu naprzeciw potrzebom podróżujących mówił poseł PiS Czesław Hoc: - Infrastruktura kolejowa jest bardzo ważna, nie tylko w aspekcie łączności, ale i pokazania tego, że jesteśmy innowacyjni i dbamy o wygodę podróżujących.

To właśnie podróżni docenili projekt modernizacji budynku dworcowego: - W tym miejscu poczekalnia jest zdecydowanie potrzebna. A powrót do wyglądu poprzednich dworców jest dużym atutem. Przyjeżdża tutaj dużo turystów i obiekt musi jakoś wyglądać.

Koszt przebudowy to 24 mln zł. Modernizacja jest możliwa dzięki rządowemu Programowi Inwestycji Dworcowych. Dzięki niemu zostanie przeprowadzonych 189 inwestycji dworcowych na łączną kwotę 1,6 mld zł.

ma/od

Posłuchaj

Bartłomiej Sarna przedstawiciel PKP SA Czesław Hoc, kołobrzeski poseł PiS podróżujący