fot. PAP/Leszek Szymański
- Nikt nikomu nie będzie reglamentował węgla - przekonywała w środę w Senacie wiceminister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, apelując do senatorów o jak najszybsze prace nad ustawą o dodatku węglowym.

W środę po południu w Senacie odbyła się debata towarzysząca rozpatrzeniu ustawy o dodatku węglowym. Odpowiadając na pytania senatorów, którzy wyrażali obawy o dostępność węgla, wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska poinformowała, że w Polsce jest 6 mln ton węgla, a kolejne 6 mln ton zostało zakontraktowane. - Nikt nikomu nie będzie węgla reglamentował - przekonywała.

Wiceszefowa MKiŚ dodała, że obecnie potrzebny jest spokój i odpowiedzialność za słowa, ponieważ alarmujące informacje powodują panikę wśród kupujących.

Zapewniła, że rząd przygotowuje odpowiednie przepisy dotyczące wsparcia dla ciepłowni dostarczających energię do odbiorców, a także dla osób ogrzewających swoje gospodarstwa innymi paliwami niż węgiel kamienny. - Rząd nie zostawi bez opieki gospodarstw, gdzie jest inny rodzaj paliwa - zapewniała i zaapelowała do senatorów o szybką pracę nad ustawą, tak aby jak najszybciej pomoc mogła trafić do potrzebujących.

PAP/zas