Nasi dziennikarze i ich goście przybliżali naszym słuchaczom największe atrakcje Czaplinka i jego okolic.
Szymon Pastuszek: jezioro Drawsko to perełka do żeglowania
Janusz Bartczak: Czaplinek to stolica turystyczna Pojezierza Drawskiego
Adam Stefanik: rejs na Bielawę trwa około dwóch godzin
Kapitan statku wycieczkowego Perkoz powiedział, że podróż na wyspę jest wyjątkowa: - Rejs na Bielawę trwa około dwóch godzin. Na wyspie jest mała przerwa. Pasażerowie wysiadają i mają około pół godziny, by zobaczyć jej część. Katamaranem może podróżować do 12 osób. To stabilny statek, więc możemy pływać nim niezależnie od pogody.
Bogdan Andziak: Dni Henrykowskie mają przybliżać mieszkańcom historię Siemczyna
Ewelina Kotłowska: alpaki mają ogromne walory terapeutyczne
Prowadząca Ranczo Alpaki Sikory podkreśliła, że mimo to praca z tymi zwierzętami jest wyczerpująca: - Aby móc prowadzić zagrodę, konieczne było zaliczenie kursu alpakoterapeuty. Sam dotyk alpaki powoduje, że u człowieka wydzielają się endorfiny i niemal od razu emanuje radością. Zwierzęta te pomagają w terapii osób z zespołem Downa czy Aspergera. Niestety nie można do nas przyjść z tzw. marszu. Trzeba się umówić na wizytę, tak aby rodzina miała alpaki dla siebie, na wyłączność. Dzieci mogą je nakarmić marchewkami czy wyprowadzić na spacer. Chętnie dowiadują się, skąd pochodzą i jak wygląda ich codzienne życie.
Dariusz Jedliński: mamy ślady kultury Gotów sprzed dwóch tysięcy lat
Członek stowarzyszenia historyczno-archeologicznego „Kamienne Kręgi” powiedział, że kręgi w Pławnie odkryto kilka lat temu: - Jeden z gości, a dokładnie artysta, spacerował po okolicznych lasach. Stwierdził, że w jednym z nich znajduje się coś dziwnego i zgłosił to do nadleśnictwa. Leśnicy skontaktowali się z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego i koszalińskim muzeum. Następnie przybyła ekipa sondażowa, która stwierdziła, że są tu kamienne kręgi świadczące o pobycie w tym regionie Gotów. Z badań wynika, że żyli oni na tych terenach przez około 150 lat.
Tomasz Lubczyński: nad naszymi jeziorami powstały punkty biwakowe
Pracownik Nadleśnictwa Czaplinek podkreślił, że znajdują się one nad jeziorami Pile, Drawsko czy Komorze: - Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom żeglarzy oraz tych, którzy chcą spędzić czas na łonie natury lub zanocować w lesie pod gwiazdami, udostępniliśmy miejsca do rozpalenia ogniska oraz uprawiania bushcraftu. W naszych lasach można natknąć się chociażby na rysie. Nie zagrażają one ludziom, bo jeśli ich tylko wyczują, natychmiast uciekają. Podobnie jest w przypadku wilków - są u nas dwie watahy, jeśli nie przebywają ze szczeniętami, bo przecież każde dzikie zwierzę chroni swoje potomstwo.
Aleksandra Łuczyńska: chcemy stać się stolica kultury Pojezierza Drawskiego
Dyrektor Czaplineckiego Ośrodka Kultury poinformowała, że na mieszkańców i turystów co weekend czekają atrakcje: - Co sobotę przez lipiec i sierpień odbywają się u nas koncerty. W niedziele po 15.00 są natomiast animacje dla dzieci. W czaplineckim amfiteatrze wkrótce wystąpią m. in. Zenek Martyniuk, Tabu czy Vespa. Będzie też kabareton. Zapraszam również na festiwale Sielawa, na którym wystąpią zespoły folklorystyczne, oraz Pol’and’Rock.