fot. pixabay.com
Dzień Psa ustanowiono w 2007 roku. Inicjatywa wyszła od redakcji jednego z czasopism. Dziennikarze chcieli przypomnieć, że te zwierzęta zasługują na właściwe traktowanie i szacunek.

Z okazji Dnia Psa postanowiliśmy stworzyć galerię owczarków niemieckich, terrierków, maltańczyków, kundelków i innych piesków. Zdjęcia możecie nam wysyłać mejlowo: internet@radio.koszalin.pl. Pamiętajcie, aby napisać też imię swojego lub swoich pupili.

Wiedzieliście, że psy wywodzą się od wilka szarego? Do ich udomowienia doszło w trakcie ostatniego zlodowacenia, co najmniej 15 tysięcy lat temu. Nie wiadomo jednak, gdzie to się stało i czy w jednym miejscu, czy może w kilku.

Wczesne, jak i dzisiejsze psy są bliżej spokrewnione z prehistorycznymi wilkami z Azji niż z europejskimi. Oznaczałoby to, że do udomowienia doszło gdzieś na wschodzie. Naukowcy odkryli jednak, że w genomie psów odnaleźć można również ślady innej populacji wilków. Wczesne psy z północno-wschodniej Europy, Syberii i obu Ameryk odznaczają się pochodzeniem wyłącznie ze wschodniej populacji wilków. Natomiast wczesne psy z Bliskiego Wschodu, Afryki i południa Europy posiadają pewną domieszkę bliskowschodniej populacji wilków oprócz tej syberyjskiej.

Być może zatem do udomowienia doszło dwukrotnie lub tylko raz, po czym psy ponownie krzyżowały się z wilkami.

red./PAP/rz