fot. pixabay.com
W tym tygodniu zaproszenie Piotra Głowackiego przyjęli: Danuta Karaśkiewicz - burmistrz Miastka, Tomasz Borowski - przewodniczący Rady Miejskiej w Miastku, Tomasz Śmietana - były szef klubu Wspólnota Samorządowa oraz Magdalena Majewska - burmistrz Kępic.

Przypomnijmy, w zeszłym tygodniu rada nadzorcza Szpitala Miejskiego w Miastku odwołała ze stanowiska prezesa Renatę Kiempę, którą zastąpiła Alicja Łyżwińska. W związku z tą decyzją część kadry medycznej złożyła wypowiedzenia, a grupa miasteckich radnych domaga się referendum w sprawie odwołania Danuty Karaśkiewicz z fotela burmistrza Miastka.

Danuta Karaśkiewicz zaznaczyła na naszej antenie, że głównym powodem dokonania zmiany prezesa miejskiego szpitala, jest sytuacja finansowa placówki: - Renata Kiempa piastowała to stanowisko od grudnia 2013 r., od początku powstania spółki „Szpital Miejski w Miastku”. Dotychczasowa pani prezes obiecała, że poprowadzi tak tę spółkę, że „wszyscy będziemy zadowoleni” i każdy z mieszkańców będzie mógł korzystać z usług placówki. Od 2014 roku gmina Miastko wsparła szpital kwotą 15.3 mln zł. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby te inwestycje przyniosły korzystny efekt. Na koniec września 2021 r. spółka „Szpital Miejski w Miastku” zanotowała stratę w wysokości blisko 9 mln zł - podkreśliła burmistrz. - Nie mogłam patrzeć na to, że „spółka tonie”, dlatego uważam, że ta zmiana personalna była potrzebna, żeby szpital nadal istniał. Nowa pani prezes prowadzi już rozmowy z lekarzami, którzy złożyli wypowiedzenia. Myślę, że najważniejsze jest zdrowie i życie pacjenta, i wszyscy staną na wysokości zadania - dodała.

- O sytuacji finansowej szpitala oficjalnie wiemy od 8 listopada. Złożyliśmy wniosek o referendum ws. odwołania pani burmistrz ze stanowiska. Podpisało się pod nim 7 radnych i został pozytywnie zaopiniowany przez komisję rewizyjną. Ostatnim krokiem w tej procedurze jest sesja rady miejskiej, podczas której zapadnie decyzja w tej sprawie. Potrzebujemy 9 głosów, aby odbyło się referendum. Przypuszczam, że uda nam się to osiągnąć - powiedział Tomasz Borowski.

Tomasz Śmietana podkreślił podczas porannej audycji, że jednym ze skutków zmian personalnych w miasteckim szpitalu był rozpad klubu Wspólnota Samorządowa, z którego Danuta Karaśkiewicz kandydowała na fotel burmistrza Miastka: - Wszyscy członkowie, poza jedną osobą, złożyli oświadczenia o rezygnacji. Jest to pokłosie odwołania Renaty Kiempy. Jestem dumny z decyzji moich kolegów.

W dalszej części piątkowego spotkania Magdalena Majewska opowiedziała m.in. o planowanych inwestycjach w Kępicach w ramach programu Polski Ład.

Więcej w poniższej rozmowie.
pg/mt

Posłuchaj

„Studio Bałtyk Słupsk” - 17.12.2021