Hiszpański Villarreal zwyciężył w rozgrywkach Ligi Europy sezonu 2020/2021. W finale w Gdańsku, zwycięzcę wyłoniły rzuty karne. Po 120 minutach gry był bowiem remis 1:1.

Gdański finał Ligi Europy przejdzie do historii europejskich pucharów. Po raz pierwszy bowiem do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były aż 22 rzuty karne. W ostatniej serii naprzeciwko siebie stanęli bramkarze. Golkiper klubu z Hiszpanii pokonał swojego vis-a-vis, z Machesteru, by po chwili samemu obronić jego strzał.

W całym meczu obydwa zespoły starały się zrealizować własne założenia taktyczne, grały bardzo uważnie starając się zmusić rywala do błędu. Przed meczem za faworyta uchodził zespół z Anglii, który Ligę Europy wygrał w 2017 roku. Jednak wynik otworzyli Hiszpanie.

W 29. min. po bardzo dokładnym zagraniu z rzutu wolnego obronę angielską wymanewrował Gerard Moreno. Znalazł się praktycznie sam przed bramką i wykorzystał to pewnie uderzając do siatki.

Manchester dążył do wyrównania, jednak w decydujących momentach pod bramką brakowało im precyzji, zresztą w całym meczu, obydwie ekipy oddały bardzo mało celnych strzałów na bramkę.

Wyrównanie padło dopiero po przerwie. Również po stałym fragmencie gry. Tym razem Anglicy wykonywali rzut rożny. Piłka trafiła przed pole karne. Pierwszy strzał został zablokowany jednak piłka pozostała w polu karnym, dopadł do niej Urugwajczyk Edinson Cavani i uderzył obok bramkarza Villarrealu.

Do końca drugiej połowy wynik nie uległ już zmianie. Remis był także po dogrywce. Sędzia zarządził rzuty karne, w których doszło do niecodziennej sytuacji. W dziesięciu seriach żaden z zawodników nie pomylił się i do piłki podeszli bramkarze. Tutaj dwukrotnie lepszy okazał się Argentyńczyk z Villarreal, Geronimo Rulli, który najpierw pokonał Davida de Geę, a później obronił strzał hiszpańskiego golkipera Manchesteru.

Villarreal - Manchester United 1:1 po dogr. (1:1, 1:0), karne 11-10.
1:0 Gerard Moreno (29)
1:1 Edinson Cavani (55)
decydujący karny dla Villarreal: Geronimo Rulli