fot. pixabay.com
Przedsiębiorstwa społeczne wyznaczają sobie cele ściśle społeczne i inwestują wypracowane nadwyżki w działalność lub we wspólnotę. Są one szansą na zatrudnienie m.in. dla osób wykluczonych. Nasi goście rozmawiali o tym, jak takie przedsiębiorstwa działają i komu są w stanie pomóc.

Przedsiębiorstwa społeczne można by rzec, że niemal niczym nie różnią się od zwykłych przedsiębiorstw – prowadzą działalność w sferze gospodarczej, zatrudniają pracowników, sprzedają swoje usługi w różnych branżach np. w gastronomii, budownictwie, handlu. Jednak znaczącą różnicą jest cel ich działalności. To przede wszystkim szansa dla osób wykluczonych na zatrudnienie - podkreśla Justyna Iwankiewicz z Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i Sieci Zachodniopomorskich Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej.

materiał Tomasza Trana

Fundacja Nauka dla Środowiska ma pod opieką ponad sto podmiotów ekonomii społecznej, m.in. spółdzielni socjalnych. Wsparcie, jakie dla nich zorganizowała oraz aktywność lokalnych liderów sprawiły, że wszystkie przetrwały ostatni trudny czas. Prezes fundacji Piotr Jaśkiewicz przyznaje, że nie było łatwo.

materiał Joanny Lejtan

Władze Kępic nie ukrywają, że wraz z nadejściem pandemii pojawiły się obawy, czy w tej trudnej sytuacji poradzą sobie spółdzielnie socjalne, a w Kępicach działa ich kilka.

materiał Piotra Głowackiego