fot. pixabay.com
Europejski Tydzień Szczepień ma na celu popularyzację wiedzy o szczepieniach. To szczególnie istotne, gdy w sieci ruchy antyszczepionkowe szerzą dezinformację.

Jak podkreśla prof. Grzegorz Węgrzyn, szef Katedry Biologii Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego, przewodniczący Komitetu Mikrobiologii Polskiej Akademii Nauk, szczepienia to jedno z największych osiągnięć w historii nauki: - Dzięki nim mogliśmy wyeliminować, albo bardzo ograniczyć występowanie wielu śmiertelnych chorób. Bez szczepień mielibyśmy co chwilę takie pandemie jak niedawna pandemia covid.

W ostatnim czasie słychać opinie podważające sens szczepień ochronnych. Jak podkreśla prof. Grzegorz Węgrzyn, takie podejście jest bardzo niebezpieczne: - Podważanie sensowności szczepień to dramat współczesności. Mamy narzędzie pozwalające na uniknięcie ciężkich chorób, a są ruchy anteszczepionkowe, które to podważają, mimo że działania tych ruchów nie są oparte na żadnych racjonalnych przesłankach. To naraża nieszczepione osoby, w szczególności dzieci na przebycie chorób, które mogą dać bardzo poważne powikłania. Szczególnie istotny jest jednak fakt, że eliminacja chorób jest możliwa, gdy wyszczepiona jest duża część społeczeństwa, bo wirusy wówczas nie mają się jak namnażać czy mutować, a ruchy antyszczepionkowe to utrudniają.

Jacek Woźniak Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koszalinie zaznaczył, że po pandemii wzrosła liczba osób unikających szczepień. Według informacji Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, w minionym roku nałożono grzywny na 407 rodziców, za to, że nie wykonują obowiązkowych szczepień swoim dzieciom.

Tematem zainteresował się Krzysztof Klinkosz

kk/ar

Posłuchaj

materiał Krzysztofa Klinkosza