fot. PAP Life/Jacek Turczyk
Niektóre napoje zawierające kofeinę mogą mieć obniżać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 - wskazują najnowsze badania japońskich naukowców. Wynika z nich, że najlepiej przed tą chorobą chroni picie czterech filiżanek kawy lub zielonej herbaty dziennie.

Badanie, którego wyniki opublikowano w "BMJ Open Diabetes Research & Care Journal" wykazało, że regularne picie zielonej herbaty i kawy może zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się cukrzycy typu 2, jak również zgonu z powodu tej choroby. Aby zbadać, czy te dwa napoje mają działanie ochronne, japońscy naukowcy przez pięć lat przyglądali się 4923 japońskim pacjentom z cukrzycą typu 2. Średnia wieku uczestników wynosiła 66 lat.

Badania wykazały, że osoby, które wypijały jedną filiżankę zielonej herbaty dziennie, ryzyko wystąpienia cukrzycy zmniejszało się o 15 proc. Picie dwóch lub trzech filiżanek powodowało spadek tego ryzyka o 27 proc., a cztery filiżanki herbaty zmniejszały to ryzyko o 40 proc. W przypadku kawy te dane prezentowały się następująco: jedna filiżanka - spadek ryzyka cukrzycy o 12 proc., dwie-trzy - o 19 proc., cztery - o 41 proc.

Co więcej, ryzyko śmierci było jeszcze niższe w przypadku osób, które piły oba napoje codziennie. Było ono niższe o 51 proc. u osób wypijających od dwóch do trzech filiżanek zielonej herbaty oraz dwóch lub więcej filiżanek kawy. Ryzyko malało o 58 proc. przy czterech lub więcej filiżankach zielonej herbaty i jednej filiżance kawy dziennie, a aż o 63 proc. mniejsze przy kombinacji czterech lub więcej filiżanek zielonej herbaty i dwóch lub więcej filiżanek kawy dziennie.

Wcześniejsze badania sugerowały, że zarówno zielona herbata, jak i kawa przynoszą korzyści zdrowotne, w tym zapobiegają chorobom przewlekłym i zmniejszają śmiertelność. Jednak jak zauważył zespół badaczy, przeprowadzono jednak niewiele badań z udziałem pacjentów z cukrzycą.

Zielona herbata zawiera substancje, które mogą przynosić korzyści zdrowotne, w tym związki fenolowe, które mają właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne. Już wcześniejsze badania wskazywały na to, że napój ten może zmniejszać ryzyko rozwoju cukrzycy. Według jednego z badań przeprowadzonych w Japonii, ludzie, którzy codziennie pili sześć lub więcej filiżanek zielonej herbaty, byli o 33 proc. mniej narażeni na cukrzycę typu 2 niż osoby, które piły tylko jedną filiżankę tygodniowo. Inne badanie wykazało, że ludzie, którzy pili zieloną herbatę konsekwentnie przez okres 10 lat, mieli mniejszy obwód talii i niższy poziom tkanki tłuszczowej, co pokazuje, że herbata może odgrywać rolę w zmniejszaniu ryzyka otyłości.

Ale zalety herbaty nie kończą się na zapobieganiu cukrzycy. Osobom, u których zdiagnozowano tę chorobę, zielona herbata może pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Według obszernego przeglądu badań, spożywanie zielonej herbaty wiąże się ze zmniejszonym poziomem glukozy na czczo. Pacific College of Oriental Medicine sugeruje, że te zasługa przeciwutleaniającego działania obecnych w niej polifenoli.

również kawa zawiera związki fenolowe i kofeinę, a także inne bioaktywne składniki, które mogą mieć korzystne skutki zdrowotne. Doniesiono, że związki fenolowe występujące w kawie, takie jak kwas chlorogenowy, mają działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Oczywiście w przypadku kawy należy kierować się zdrowym rozsądkiem, szczególnie, jeśli jesteśmy podatni na działanie kofeiny. Eksperci zalecają, by nie pić więcej niż cztery filiżanki tego napoju dziennie

PAP Life/rz