fot. Mariusz Brokos
Tramwaj zniknął z ulicy Nowobramskiej, ponieważ wymaga gruntownego remontu. Wróci na swoje miejsce pod koniec wakacji.

Mieszkańcy są zaskoczeni: - Tu stał przecież tramwaj! To duża atrakcja - dorośli się nim zachwycali, a dla dzieci był miejscem zabawy. Komu on przeszkadzał? Gdzie go przenieśli?

Prezydent miasta Krystyna Danilecka-Wojewódzka rozwiewa wątpliwości słupszczan: - Tramwaj przejdzie gruntowny remont i wróci na swoje miejsce pod koniec wakacji: - Tramwaj zostanie wymalowany. W planach jest też naprawa mechanizmu drzwi wejściowych, jeżeli chcemy myśleć o częstszym wykorzystywaniu tramwaju. Naprawione zostaną też uszkodzone elementy poszycia bocznego.

Remontem wozu zajmie się Centrum Integracji Społecznej w Słupsku. Koszt naprawy nie jest jeszcze znany - zostanie oszacowany po dokładnych oględzinach.

Na pomysł postawienia wagonu wpadli Arkadiusz Jastrzębski, Piotr Rachwalski i Piotr Ostrowski - dziś prezes Polskiego Radia Koszalin. Przekonali do swojej idei ówczesnego prezydenta miasta Macieja Kobylańskiego i znaleźli inwestora, który przedsięwzięcie sfinansował. Tramwaj na ulicy Nowobramskiej (model Konstal N, który w Słupsku kursował w latach 50.) pojawił się w kwietniu 2004 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Użyteczności Publicznej Aktywne Pomorze.

- W kilka osób zorganizowaliśmy całą akcję. Kupiliśmy szyny w Elblągu i dzięki życzliwości pewnego znanego przedsiębiorcy sprowadziliśmy je do Słupska. Załatwiliśmy z miastem zgodę na ich położenie na ul. Nowobramskiej, bowiem wcześniej tędy - pod Nową Bramą - jeździły tramwaje - wspomina Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin, który w tamtych latach działał w Aktywnym Pomorzu. - Do pomysłu postawienia tu wagonu przekonaliśmy z Arkiem Jastrzębskim i Piotrem Rachwalskim prezydenta Macieja Kobylińskiego. Znaleźliśmy inwestora, który odrestaurował stary elbląski tramwaj i później odsprzedał go miastu. Pamiętam, ile mnie kosztowało przekonanie ówczesnego konserwatora zabytków, który kategorycznie sprzeciwiał się pomysłowi, bo pojazd „zakłóci przestrzeń”. Powiedziałem mu, że tramwaje „zakłócały” w tym miejscu przestrzeń od 1910 roku. Wreszcie, pod naciskiem prezydenta, zgodził się - dodaje.

Tramwaje w grodzie nad Słupią pojawiły się w kwietniu 1910 roku. Kursowały do 1959 roku. Tabor przekazano prawdopodobnie do Elbląga, Olsztyna i Grudziądza.

mb/slupsk.pl/ar

kwiecien 2004 (fot. UM w Słupsku/Marek Sosnowski)
Czytaj więcej

Posłuchaj

mieszkańcy Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska