Chciałbym, aby program szkoła dla seniora obowiązywał w całej Polsce – powiedział we wtorek w Białogardzie kandydat Koalicji Obywatelskiej na Prezydenta RP Rafał Trzaskowski.
Trzaskowski swoją dwudniową wizytę w Zachodniopomorskiem zaczął od spotkania z seniorami w Białogardzie. W jego ocenie szkoły, które są w każdej gminie i których drzwi po godz. 17 często są już zamknięte, mogłyby wówczas służyć seniorom.
- Stąd pomysł na program szkoła dla seniora. (…) Ja bym chciał, żeby taki program obowiązywał w całej Polsce - powiedział Trzaskowski, nawiązując do programu pilotażowego realizowanego wspólnie przez ministerstwa edukacji i cyfryzacji.
W ocenie kandydata na prezydenta, w ramach proponowanego programu w szkołach po godz. 17 mogłyby być organizowane zajęcia dla seniorów m.in. z kompetencji cyfrowych. Seniorzy mogliby się tam spotykać z uczniami, w ramach wymiany międzypokoleniowej. Trzaskowski nawiązał do spotkań młodych z uczestnikami powstania warszawskiego organizowanych w Muzeum Powstania Warszawskiego. Młodzież, jak stwierdził, wychodzi z nich „z wypiekami na twarzy”.
Podczas spotkania w Białogardzie, w Dniu Babci seniorki otrzymały tulipany, a babciom w całej Polsce kandydat KO na prezydenta złożył życzenia wszystkiego najlepszego.
Jak podał resort cyfryzacji, konkurs „Szkoła międzypokoleniowa” został skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych podłączonych do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Zadaniem szkół biorących udział w rywalizacji jest zaangażowanie swoich uczniów i zorganizowanie z nimi międzypokoleniowych warsztatów dla seniorów dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu.
Start w tegorocznych wyborach ogłosili m.in.: prezydent Warszawy, kandydat KO Rafał Trzaskowski; popierany przez PiS prezes IPN Karol Nawrocki; marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia; współprzewodniczący Partii Razem Adrian Zandberg; poseł Sławomir Mentzen z Konfederacji; kandydatka Nowej Lewicy oraz wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat; poseł Marek Jakubiak z koła Wolni Republikanie, Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców, przewodniczący Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz, Katarzyna Cichos jako bezpartyjna kandydatka oraz europoseł Grzegorz Braun i była posłanka SLD, ekonomistka, nauczycielka akademicka Joanna Senyszyn.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.
PAP/zn