We wtorek po godz. 12 rząd rozpoczął obrady. Rozpatrzy m.in. projekt zakazujący sprzedaży nieletnim e-papierosów niezawierających nikotyny oraz propozycję nałożenia akcyzy na wielorazowe e-papierosy, a także wyroby beztytoniowe. Zajmie się też projektem dot. sędziowskich delegacji.
W porządku obrad jest m.in. projekt resortu zdrowia nowelizujący ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wprowadza on zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 lat bez względu na to, czy dany produkt ma, czy też nie ma w swoim składzie nikotyny.
Projekt zakazuje też palenia wyrobów beztytoniowych w miejscach publicznych, np. na przystankach autobusowych, na terenie szkół i placów zabaw dla dzieci.
Ponadto propozycja Ministerstwa Zdrowia da prezesowi Biura do spraw Substancji Chemicznych prawo do żądania od producentów i importerów nowatorskich wyrobów tytoniowych przeprowadzenia dodatkowych badań lub przekazania dodatkowych informacji, co ma pozwolić na bardziej kompleksową ocenę wyrobów, które są wprowadzane do obrotu. Zmiana wynika z obowiązku wdrożenia unijnych przepisów.
Rząd ma się też zająć przygotowanym przez resort finansów projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on objęcie podatkiem akcyzowym nowych kategorii wyrobów: wielorazowych papierosów elektronicznych, podgrzewaczy, urządzeń wielofunkcyjnych i części do nich, saszetek nikotynowych oraz innych wyrobów nikotynowych. Projekt rozszerza też definicję wyrobów nowatorskich o wyroby beztytoniowe, co spowoduje, że również one będą podlegać akcyzie.
Ponadto propozycja MF podnosi akcyzę na płyn zawarty w jednorazowych e-papierosach. Uzupełnia też katalog wyrobów akcyzowych, wobec których następuje wykonanie orzeczenia sądu o ich przepadku poprzez ich zniszczenie o urządzenia do waporyzacji (wielorazowe papierosy elektroniczne, podgrzewacze i urządzenia wielofunkcyjne), zestawy części do urządzeń do waporyzacji, saszetki nikotynowe, inne wyroby nikotynowe oraz jednorazowe e-papierosy.
Resort finansów proponuje też zmiany w sposobie naliczania karnej opłaty za niewpłacenie w terminie tzw. opłaty cukrowej. Po zmianie przepisów opłata dodatkowa będzie określana w odniesieniu do wysokości zaniżenia opłaty, a nie w odniesieniu do całej należnej opłaty cukrowej.
Ministrowie pochylą się również nad przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych. Prace nad tymi rozwiązaniami są prowadzone od blisko roku; mają dotyczyć transparentności przy delegowaniu sędziów do orzekania w innym sądzie i odwoływaniu ich z tych delegacji.
Planowana zmiana jest wykonaniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 16 listopada 2021 r., w którym zakwestionowano system delegacji sędziowskich, w tym fakt, że szef MS będący zarazem prokuratorem generalnym, może odwołać sędziego w każdym czasie i bez uzasadnienia.
Głównym założeniem projektu jest więc wymienienie w dodawanym przepisie przesłanek wskazujących, w jakich przypadkach delegowanie sędziego do innego sądu jest dopuszczalne. Ponadto projekt zakłada także m.in. wprowadzenie obowiązku uzasadnienia decyzji o odwołaniu sędziego z delegowania. Dodany ma zostać też przepis stanowiący, że minister sprawiedliwości ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej o każdym dokonanym przez niego delegowaniu sędziego oraz o każdym odwołaniu albo ustąpieniu z delegowania wraz z przyczynami delegowania albo odwołania.
PAP