fot. Katarzyna Chybowska/Polskie Radio Koszalin

Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Mediacje dla Wspólnej Przyszłości”. Głównym celem projektu jest przekonanie jak największej grupy osób do rozwiązywania problemów za pomocą rozmowy i kompromisu.

W programie m.in. darmowe konsultacje z mediatorami, spotkania dla uczniów i studentów oraz wykłady. Mediatorzy będą udzielać informacji na temat procesu mediacji, jego zalet oraz zastosowania w sytuacjach takich jak konflikty rodzinne, sąsiedzkie czy zawodowe.

- W czasie spotkań mediatorzy wyjaśnią czym jest mediacja, jak wygląda przebieg procesu mediacyjnego, sprawdzą także, czy dana sprawa nadaje się to tego, by udać się z nią do mediatora - wyliczała pomysłodawczyni akcji i mediatorka Magdalena Osipowicz.

Mediacja to sposób na uniknięcie długiego i kosztownego procesu - zwróciła uwagę sędzia Sądu Okręgowego Izabela Sobolewska. - Co więcej, pozwala uniknąć negatywnych emocji i stresu związanego zarówno z samym konfliktem, jak i sprawą sądową - mówiła sędzia Sobolewska. Zaznaczyła również, że w Sądzie Okręgowym w Koszalinie każdego roku co najmniej siedemset spraw kierowanych jest do mediacji.

Plan Koszalińskiego Tygodnia Dialogu i Porozumienia:

  • poniedziałek - konsultacje z mediatorami w Urzędzie Miejskim w sali 300, godz. 15:00-16:30,
  • wtorek - zajęcia dla młodzieży oraz studentów w Klubie Kreślarnia,
  • środa - dyżur mediatora w godz. 14.00-17.00 w Centrum Usług Wspólnych,
  • czwartek - spotkanie z ekspertami w Sądzie Okresowym oraz Rejonowym w Koszalinie w godz. 10.00-13.00 a także w siedzibie Osiedla Unii Europejskiej w godz. 17:00-19:00.

Koszaliński Tydzień Dialogu i Porozumienia „Mediacje dla Wspólnej Przyszłości” organizowany jest wspólnie z Politechniką Koszalińską, Sądem Okręgowym oraz Urzędem Miejskim w Koszalinie.

kch/aś

Posłuchaj

materiał Katarzyny Chybowskiej sędzia Sądu Okręgowego w Koszalinie - Izabela Sobolewska mediatorka, pomysłodawczyni akcji - Magdalena Osipowicz