fot.FB/Zespół Szkół „Elektryk” w Słupsku

Rozpoczęła się letnia sesja egzaminów zawodowych w szkołach ponadpodstawowych. Uczniowie szkół branżowych i techników zmierzą się z częścią pisemną oraz praktyczną. Zdanie obu egzaminów pozwoli im uzyskać certyfikat potwierdzający kwalifikacje i kompetencje zawodowe.

Jak wygląda droga do uzyskania certyfikatu zawodowego wyjaśniła Aldona Pląska, dyrektor Zespołu Szkół „Elektryk” w Słupsku. Jak podkreśliła, pierwszy egzamin zawodowy uczniowie szkół branżowych i techników zdają już w trzeciej klasie. - W technikum kolejne podejście do egzaminu odbywa się rok później. Uzyskuje się zatem drugi certyfikat, który potwierdza kwalifikacje zawodowe, a warunkiem zdobycia tytułu technika jest także ukończenie szkoły średniej - zaznaczyła.

Dziś w słupskim „Elektryku” do egzaminu praktycznego przystąpili pierwsi uczniowie klas trzecich. Zadania wykonywali m.in. przyszli technicy organizacji turystyki oraz technicy żywienia i usług gastronomicznych.

Jak przyznali, egzamin nie sprawił im większych trudności. - Nie było wielkiego zaskoczenia, byliśmy dobrze przygotowani. Rozmawialiśmy po egzaminie z kolegami i wszyscy byli zadowoleni - powiedział jeden z uczniów.

Jutro egzamin pisemny. Letnia sesja potrwa do 22 czerwca. Uczniowie poznają swoje wyniki 28 sierpnia.

mk/lp

Posłuchaj

Uczniowie Aldona Pląska, dyrektor Zespołu Szkół „Elektryk” w Słupsku