fot. Jarosław Banaś/Polskie Radio Koszalin

W sezonie letnim wielu kołobrzeżan i przyjezdnych ustawia się w kolejce, by zaczerpnąć kołobrzeskiej solanki, doskonałej do kiszenia ogórków. Przy źródełku na Wyspie Solnej już teraz widać spory ruch.

Źródełko solankowe na Wyspie Solnej w Kołobrzegu jest ogólnodostępne i działa przez cały rok, 24 godziny na dobę. Woda wypływa nieprzerwanie z małego rzygacza do kamiennej studzienki, a dostęp do niej jest bezpłatny.

- Ogórki z kołobrzeską solanką wychodzą po prostu dobrze. Po tej wodzie ogórki są twarde i chrupiące, w przeciwieństwie do tych przygotowywanych z kupną solą. Dlatego ludzie przyjeżdżają po nią od lat - mówili napotkani przez naszego reportera mieszkańcy.

Pierwsze wzmianki o źródle solankowym w Kołobrzegu, z którego dziś korzysta źródełko na Wyspie Solnej, sięgają XIX wieku, kiedy to odkryto solanki w regionie podczas badań geologicznych. Samo źródełko w obecnej formie, jako ogólnodostępne ujęcie, zostało oficjalnie uruchomione w 2002 roku. Wcześniejsze wzmianki o solankach w Kołobrzegu, wykorzystywanych w celach leczniczych, pochodzą z 1830 roku, gdy rozpoczęto eksploatację złóż solankowych dla sanatoriów i lecznictwa uzdrowiskowego.

Posłuchaj

materiał Jarosława Banasia
  • 00:00:00 | 00:00:00
::