Co symbolizuje jajko? Jakie produkty można znaleźć w święconce? Skąd wzięły się zwyczaje związane ze Świętem Zmartwychwstania? Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć na spotkaniu „W samo południe. Wielkanocne świętowanie. Tradycje i obrzędy”, które w niedzielę, 13 kwietnia, odbędzie się w Muzeum w Koszalinie.

Chętni do wzięcia udziału zbiorą się o godz. 12 przed chałupą rybacką, gdzie będzie na nich czekała Irena Nowogrodzka-Barańska, pracownik Działu Etnografii. Każdy z uczestników otrzyma słowniczek z najważniejszymi hasłami związanymi z Wielkanocą i wtedy zacznie się spotkanie.

- Jak powstały pisanki? Jedną z opowieści to wyjaśniających jest historia Szymona Cyrenejczyka zaczerpnięta z relacji ewangelicznych - wyjaśnia Irena Nowogrodzka-Barańska z Działu Etnografii. - W dniu, w którym miał zostać ukrzyżowany Jezus Chrystus, mężczyzna wracał z targu z koszem jajek i został zmuszony przez żołnierzy rzymskich do pomocy w niesieniu krzyża. Odłożył więc kosz, a kiedy po niego wrócił jajka już były kolorowe.

To tylko jedna z historii, którą usłyszą uczestnicy spotkania w zagrodzie rybackiej. Będzie można dowiedzieć się m.in. jak jest wyznaczany termin Wielkanocy, co można znaleźć w koszyczku wielkanocnym i co symbolizują poszczególne produkty. Będzie też można zobaczyć piękne pisanki i palmy wielkanocne, a także posłuchać o technikach ich wykonywania.

O tym wszystkim opowiedziała Irena Nowogrodzka-Barańska, pracownik Działu Etnografii w koszalińskim muzeum, która była gościem Katarzyny Kużel i Tomasza Trana, w audycji „Na Dobry Dzień”.

Posłuchaj

„Na Dobry Dzień”: Irena Nowogrodzka-Barańska