
Dzień Kobiet ustanowiony został w 1910 roku w Kopenhadze, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie płci, w tym o przyznanie kobietom praw wyborczych. W Polsce, po przemianach ustrojowych z 1989 roku, święto straciło na znaczeniu. Pozostał jednak zwyczaj składania życzeń, wręczania kwiatów i podarunków.
W PRL-u obowiązkowo obchodzono go w szkołach i zakładach pracy. Organizowano okolicznościowe akademie, były przemówienia, toasty i prezenty. Panie otrzymywały głównie rzeczy, których brakowało na rynku, jak rajstopy, ręczniki, mydła, kawę czy herbatę. Propagandowe artykuły w prasie oraz utrzymane w podobnej stylistyce - materiały radiowe i telewizyjne, przypominały obywatelom o wielkich ideach socjalizmu.
Z kolei po raz pierwszy jako międzynarodowe święto, był obchodzony 19 marca 1911 roku w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się wtedy prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych przez kobiety, a także - do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy. 25 marca tego samego roku 146 osób, w tym - 129 kobiet i 17 mężczyzn, zginęło w pożarze nowojorskiej fabryki tekstyliów Triangle Shirtwaist.
Za pierwowzór Dnia Kobiet można uważać Matronalia, obchodzone w starożytnym Rzymie. Było to święto przypadające w pierwszym tygodniu marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z tej okazji mężowie obdarowywali swoje żony prezentami.
Wszystkim Paniom życzymy spełnienia marzeń!