fot. Jarosław Banaś/prk24

Zaproszenie redaktora Jarosława Banasia przyjęli: Ryszard Szufel (KO), Bartosz Bieńkowski (PiS), Jacek Woźniak (KS) i Renata Brączyk (WS).

„Kołobrzeska Debata Samorządowa” - CZĘŚĆ I

W części pierwszej audycji omówiono kompetencje radnych w zwiększaniu ich wpływu na rozwój miasta, a także kwestie odpowiedzialności i potencjalnych konfliktów interesów. Radni ocenili korzyści i zagrożenia związane z pracą nad planem ogólnym, wspominając o problemach z przeszłości, takich jak naciski inwestorskie. Plan ogólny jest nowym dokumentem, który obowiązuje wszystkie gminy w Polsce i musi zostać uchwalony do końca roku. Może jednak pojawić się możliwość przedłużenia tego terminu o rok.

„Kołobrzeska Debata Samorządowa” - CZĘŚĆ I

„Kołobrzeska Debata Samorządowa” - CZĘŚĆ II

W części drugiej debaty oceniono, że w przeciwieństwie do studium, plan ogólny jest aktem prawa miejscowego i stanowi wytyczne dla wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Zadaniem radnych w pewnej części plan ogólny ograniczy swobodę organu wykonawczego. Inwestorzy będą mieli 5 lat na zakończenie inwestycji od chwili uzyskania warunków zabudowy, a prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska będzie musiała rygorystycznie przestrzegać zapisów przyjętego planu.

Plan uwzględni także regulacje dotyczące reklam, co ma być powiązane z audytem krajobrazowym - stwierdziła Renta Brączyk. Wprowadzenie definicji „intensywności nadziemnej” może budzić niepokój, ponieważ dotychczas brano pod uwagę zarówno kondygnacje podziemne, jak i nadziemne, co może wpłynąć na wskaźniki miejsc parkingowych - wskazał Jacek Woźniak. Radni uznali, że plan ogólny zwiększy ich wpływ na wygląd miasta. Mimo zbiorowej odpowiedzialności, każde głosowanie jest imienne. Zauważono, że istnieje ryzyko nacisków ze strony inwestorów - ostrzegał Bartosz Bieńkowski. Zauważono także, że radni powinni zdobywać wiedzę z zakresu urbanistyki, gdyż nie zawsze są w pełni informowani przez urzędników - mówił o tym Ryszard Szufel.

Redaktor Jarosław Banaś zwrócił uwagę, że radni nie mają wpływu na decyzje starosty kołobrzeskiego dotyczące obiektów tymczasowych w strefie uzdrowiskowej (przypadek wielkopowierzchniowych namiotów handlowych w centrum uzdrowiska). To starosta decyduje o tym, czy na danym terenie powstaną obiekty tymczasowe i to starosta może złożyć sprzeciw wobec zgłoszeń wykonania obiektów tymczasowych - skonkludował Jacek Woźniak.

Omówiono decyzję Rady Miasta, która jednogłośnie uznała, że nie ma podstaw do wygaszenia mandatów czterech radnych w związku z wątpliwościami dotyczącymi ich miejsca zamieszkania. Ryszard Szufel wyraził ubolewanie w związku z zachowaniem radnych, które wywołały temat i przeprosił. W dalszej części debaty zasygnalizowano obawy podając przykłady, że koalicyjna większość rządząca ogranicza możliwości kontrolne komisji rewizyjnej - mówił o tym Bartosz Bieńkowski, równocześnie zauważono, że podczas ostatniej sesji wiele uchwał przyjęto jednogłośnie, co może świadczyć o lepszym porozumieniu między radnymi.

„Kołobrzeska Debata Samorządowa” - CZĘŚĆ 2