Obiekt zaprojektował zespół architektów z Katowic pod przewodnictwem Oskara Grąbczewskiego. - Jest to dziewięć segmentów, które tworzą między sobą, ale też na dachach tych budynków, przestrzeń publiczną. Sercem Cognitarium będzie Centrum Wiedzy, w którym znajdą się biblioteki i planetarium - zaznaczył architekt.
Wykonawcą Centrum Wiedzy Cognitarium jest firma Mirbud SA ze Skierniewic. Oferta została wybrana w drugim, organizowanym przez Politechnikę Koszalińską przetargu.
Rektor Politechniki Koszalińskiej prof. Danuta Zawadzka podkreśliła, że ta inwestycja była wyczekiwana przez uczelnię od 50 lat: - Biblioteka ta urosła do rangi Centrum Wiedzy. Zależy nam, by inwestować w przyszłe pokolenia, w rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny naszego miasta i regionu.
Koncepcję urbanistyczno-architektoniczną Centrum Wiedzy Cognitarium wybrano w listopadzie 2020 roku w konkursie, spośród 44 prac.
Centrum Wiedzy Cognitarium ma powstać w ciągu 36 miesięcy. Prace mają rozpocząć się na przełomie listopada i grudnia.
Budynek Cognitarium zawierać będzie też miejsca pracy indywidualnej i grupowej, sale prezentacji osiągnięć naukowych, a także część socjalną - herbaciarnię, punkty usługowe oraz miejsca odpoczynku.
Koszt inwestycji to ok. 135 milionów złotych. Większość pochodzi ze środków własnych uczelni.
kch/aj