fot. PAP/Lech Muszyński

Sytuacja na Odrze w woj. lubuskim jest stabilna. W piątek fala kulminacyjna zacznie wpływać do woj. zachodniopomorskiego - powiedział mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej.

Warta w Kostrzynie nad Odrą ma 475 cm, przy stanie alarmowym wynoszącym 410 cm. Odra osiągnęła poziom 515 cm przy stanie alarmowym 470 cm. - Fala kulminacyjna dotarła do Kostrzyna nad Odrą - powiedział mł. bryg. Kaniak.

Miasto jest zabezpieczone. - Kostrzyn nad Odrą to specyficzne miejsce. Tutaj Warta wpływa do Odry i miasto musi się bronić przed wodą z Odry oraz cofającą się wodą w Warcie – powiedział Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody lubuskiego.

Na początku tygodnia woda z Odry zaczęła wpływać do Warty, woda zaczęła się piętrzyć, powstała tzw. cofka. - Wodę z Warty i Odry zaczął przyjmować Park Narodowy Ujście Warty. W 1997 roku przyjął 250 mln m3 wody więc jest olbrzymim polderem zalewowym. To aż 250 miliardów litrów. Dla porównania zbiornik Racibórz ma pojemność 185 mln m3 - podał Pawlak.

Sztab kryzysowy wytypował miejsca, dla których istnieje ryzyko zalania. - Uformowano sztuczny wał, który będzie chronić te ulice, domy oraz sklep wielkopowierzchniowy. Obwałowanie wybudowano także w porcie - powiedział Pawlak.

Cześć zadań broniących przed wysoką wodą to te związane z budowaniem wałów w Szumiłowie, peryferyjnej części miasta. Strażacy wykorzystali też specjalne rękawy napełniane wodą. Zostały ułożone m.in wzdłuż jednej z dróg w obniżeniu terenu.

Prewencyjnie zgromadzono 30 bigbagów gotowych do podjęcia przez śmigłowce. - Lądowisko wyznaczono na dawnym placu gdzie odbywał się Przystanek Woodstock - podał Pawlak.

W piątek fala kulminacyjna zacznie wpływać do woj. zachodniopomorskiego.

PAP/zn