fot. Laura Połczyńska/Polskie Radio Koszalin

Zaproszenie Anny Popławskiej przyjęli: dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Koszalinie Jacek Woźniak, dyrektor koszalińskiego CK105 Paweł Strojek oraz przewodnicząca rady do spraw zwierząt w Koszalinie Małgorzata Leśniewska-Lorek.

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Koszalinie - Jacek Woźniak

Na południu Polski woda nie wszędzie jeszcze opadła, ale już mówi się o tragicznych konsekwencjach w miejscach, gdzie rzeki wylały. Jacek Woźniak zwraca uwagę na ryzyko związane z rozwojem poważnych chorób po powodzi. - Powódź przyczynia się do szybkiego rozprzestrzeniania niebezpiecznych wirusów, bakterii, grzybów i pasożytów pochodzących z rozszczelnionych szamb i zalanych oczyszczalni ścieków.

 - Skala zagrożeń związanych z chorobami po powodzi jest znacząca. Apeluje, aby zgłaszać się do lekarza z każdym skaleczeniem doznanym podczas sprzątania skutków katastrofy w celu uzyskania profilaktyki przeciwtężcowej. Zawilgotniałe materiały są doskonałą pożywką dla pleśni, których zarodniki zanieczyszczają powietrze i mogą wnikać do dróg oddechowych - powiedział dyrektor.

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Koszalinie - Jacek Woźniak

Dyrektor koszalińskiego CK105 - Paweł Strojek

- Już w ten weekend w kinie Kryterium, odbędzie się jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń filmowych - Święto Kina, które co roku przyciąga tysiące kinomanów, oferując możliwość obejrzenia najnowszych produkcji za jedyne 13 zł - zaprosił Paweł Strojek.

Dyrektor koszalińskiego CK105 opowiedział również, jak wygląda zainteresowanie wydarzeniami kulturalnymi wśród mieszkańców. - We wcześniejszych latach kultura była postrzegana jako niedochodowy produkt, który potrzebował nieustannej pomocy finansowej. Obecnie to się zmieniło, pandemia przekształciła zwyczaje Polaków i bardziej zwróciła ich uwagę na wydarzenia kulturalne.

Dyrektor koszalińskiego CK105 - Paweł Strojek

Przewodnicząca rady do spraw zwierząt w Koszalinie - Małgorzata Leśniewska-Lorek

Małgorzata Leśniewska-Lorek opowiedziała o zbiórce karmy dla psów i kotów z rejonów objętych powodzią. - Służby i wolontariusze robią wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom zagrożonych rejonów. Ofiarami tej tragedii są również zwierzęta. Uratowane zwierzęta trafiają do domów tymczasowych, fundacji i pobliskich schronisk, często nieprzygotowanych na przyjęcie takiej ilości podopiecznych, dlatego postanowiliśmy im pomóc i zorganizować zbiórkę.

Przewodnicząca rady do spraw zwierząt w Koszalinie - Małgorzata Leśniewska-Lorek