Sekretarz Stanu USA Antony Blinken jest w Warszawie - podała amerykańska ambasada w Polsce. Według ambasadora USA Marka Brzezinskiego wizyta będzie skoncentrowana na współpracy obronnej, bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO i transformacji energetycznej Polski. Blinken ma spotkać się z prezydentem, premierem i szefem dyplomacji.
O tym, że Blinken wylądował na lotnisku w Warszawie, ambasada USA w Polsce poinformowała na platformie X. „Ta wizyta potwierdza bliskie i trwałe partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Polską i podkreśla nasze wspólne zaangażowanie we wspieranie Ukrainy w obronie przed niesprowokowaną rosyjską agresją. Wizyta Sekretarza pokazuje kluczową rolę naszego sojuszu i znaczenie dalszej współpracy w rozwiązywaniu globalnych wyzwań” - zaznaczono w czwartkowym komunikacie ambasady USA.
Według ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego wizyta Blinkena będzie "dynamiczna i skoncentrowana na kluczowych kwestiach, takich jak nasza współpraca obronna, bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, transformacja energetyczna Polski, którą z dumą wspieramy jako zaufany partner, nasze wspólne wartości demokratyczne oraz wysiłki na rzecz wsparcia Ukrainy". „Przed nami produktywny i ważny dzień” - podkreślił Brzezinski we wpisie na platformie X.
Blinken o godz. 12 w Belwederze ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą. Na godz. 13.30 planowane jest jego spotkanie z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim, a o godz. 14 - spotka się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z premierem Donaldem Tuskiem.
Szef KPRM Jan Grabiec - odnosząc się do planowanego spotkania Blinkena z premierem - powiedział w środę, że rozmowy te będą "przede wszystkim o kwestiach bezpieczeństwa i o tym, co dzieje się na Ukrainie". - Oczywiście jesteśmy zainteresowani inwestycjami amerykańskimi w Polsce, ale tutaj nie dzieje się nic niepokojącego, czy coś, co wymagałoby jakichś rozmów na szczeblu politycznym. Nasze wspólne przedsięwzięcia, choćby dotyczące elektrowni atomowej, rozpędzają się po ostatnich latach, kiedy niewiele się działo, przystąpiliśmy do konkretów, w odróżnieniu od poprzedników - ocenił szef KPRM.
Również rzecznik polskiego MSZ Paweł Wroński zapowiedział, że rozmowy będą dotyczyć sytuacji na Ukrainie, a także relacji dwustronnych, w szczególności współpracy militarnej, technologicznej i gospodarczej.
PAP