fot.PAP/Marcin Obara

Sejm zbiera się w środę na pierwszym po wakacyjnej przerwie posiedzeniu. Posłowie zajmą się rządowym projektem ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego; odbędzie się głosowanie nad poprawkami Senatu do noweli ustawy o TK. Sejm wybierze też dwóch członków państwowej komisji. ds. pedofilii.

Pierwsze powakacyjne posiedzenie Sejmu ma rozpocząć się w środę o 10 i potrwać do piątku. Na stronie Sejmu opublikowano harmonogram obrad przed posiedzeniami Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów.

W pierwszej kolejności Sejm rozpatrzy projekt uchwały ws. potępienia uprowadzeń ukraińskich dzieci. Czytamy w nim, że "Sejm RP jednoznacznie potępia uprowadzenia ukraińskich dzieci w celu ich nielegalnej adopcji i rusyfikacji". "Działania podejmowane przez Federację Rosyjską oraz współpracującą z nią Republikę Białorusi stanowią haniebny zamach na ukraińską tożsamość, naruszają Konwencję ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, jak również Konwencję ONZ o prawach dziecka, której Polska była inicjatorem" - głosi projekt.

Sejm wysłucha też sprawozdania komisji o obywatelskim projekcie nowelizacji ustawy o rencie socjalnej; zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego – 2520 zł – osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Kwota dodatku ma być corocznie waloryzowana. Komisja zarekomendowała przyjęcie projektu.

W porządku obrad jest projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego autorstwa Polski 2050-TD, pod którym podpisali się też posłowie innych klubów. Projekt zakłada m.in. stworzenie platformy do obsługi procesu elektronicznego popierania list kandydatów w wyborach.

Sejm w środę zajmie się też rządowym projektem noweli ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym; przewiduje on przyspieszenie wejścia w życie obowiązku rejestracji w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (SENT). Dotyczy to przewoźników zagranicznych spoza UE, którzy wykonują międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy. Proponowane przepisy są odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez przedstawicieli środowiska przewoźników drogowych, w tym przewoźników, którzy organizowali protesty przed drogowymi przejściami granicznymi z Ukrainą.

Również w środę posłowie rozpatrzą dwa projekty nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pierwszy z nich - rządowy - ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowego rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów (tzw. kasowego PIT) przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach. Projekt poselski zakłada wprowadzenie możliwości rozliczenia części straty z tytułu odpłatnego zbycia akcji dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym z dochodem uzyskanym z tytułu zbycia akcji lub z tytułu dywidendy w roku poprzedzającym.

W czwartek Sejm zajmie się rządowym projektem nowelizacji ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis. Zgodnie z projektem wartość maksymalnej pomocy de minimis dla przedsiębiorców ma zostać zwiększona do 300 tys. euro. Projekt dostosowuje krajowe przepisy do nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej, które obowiązuje od 1 stycznia 2024 roku Nowe przepisy zmieniły sposób obliczania 3-letniego okresu przy sumowaniu limitu pomocy de minimis z roku bieżącego oraz 2 ostatnich lat podatkowych.

W porządku obrad jest projekt nowelizacji Kodeksu Pracy autorstwa Konfederacji, który dotyczy przywrócenia postulatu wydłużenia urlopów macierzyńskich przy jednoczesnym wypełnieniu specjalnych potrzeb dzieci przedwcześnie urodzonych i ich rodziców.

Posłowie zapoznają się ze sprawozdaniem z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2023 roku oraz z działalności Krajowej Rady Sądownictwa również za ubiegły rok.

W piątek Sejm ma debatować nad rządowym projektem ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który wprowadza zmiany w sposobie finansowania samorządów. Ich przychody będą oparte na udziale w dochodach osób mieszkających na terenie danego samorządu, a nie na udziale we wpływach z podatków, jak było wcześniej. - Dzięki zmianom w dochodach samorządy otrzymają o 345 mld zł w ciągu najbliższych 10 lat - mówił minister finansów Andrzej Domański zapowiadając projekt 3 września.

W piątek odbędą się głosowania nad poprawkami Senatu do noweli ustawy o Trybunale Konstytucyjnym; zakłada ona, że sędziowie Trybunału będą wybierani przez Sejm większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Kandydaci mają mieć od 40 do 70 lat i w 4-letnim okresie poprzedzającym wybór nie mogą sprawować mandatu posła, senatora lub posła do Parlamentu Europejskiego, być członkiem Rady Ministrów ani partii politycznych. Ustawa skraca kadencję prezesa TK do 3 lat z prawem do powołania na drugą kadencję. Ustanawia też 14-dniowy termin odebrania ślubowania sędziowskiego przez prezydenta, liczony od dnia wyboru przez Sejm. Przepisy wprowadzające ustawę o TK zawierają regulacje przejściowe, dostosowujące i uchylające obecnie obowiązujące ustawy odnoszące się do funkcjonowania Trybunału.

Senat zaproponował 66 poprawek do nowelizacji ustawy o TK i dwie poprawki do ustawy wprowadzającej nowelę. Izba wyższa proponuje m.in. zasadę, by sędzia TK, któremu prezydent z jakichkolwiek powodów nie umożliwił uroczystego złożenia ślubowania w ciągu 14 dni od dnia wyboru, mógł złożyć ślubowanie w formie pisemnej, z podpisem notarialnie poświadczonym, i następnie przekazać je marszałkowi Sejmu.

Sejm wybierze również dwóch nowych członków Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich do lat 15. Zostało zgłoszonych siedmiu kandydatów. Ich wysłuchanie publiczne odbyło się w poniedziałek. Także w poniedziałek Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisja do Spraw Dzieci i Młodzieży na połączonym posiedzeniu w głosowaniu zaakceptowały wszystkich kandydatów.

Kandydatami na nowych członków są: zgłoszony przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne psycholog rozwojowy prof. Wojciech Dragan, zgłoszona przez Naczelną Izbę Lekarską psychiatra i seksuolożka dr Aleksandra Krasowska, zgłoszony przez grupę posłów Koalicji Obywatelskiej i przez Krajową Radę Prokuratorów psycholog i działacz społeczny dr Konrad Ciesiołkiewicz, zgłoszona przez grupę posłów PSL i wsparta przez kilkoro posłów Konfederacji adwokatka Katarzyna Komoniewska oraz trzy osoby zgłoszone przez Krajową Radę Prokuratorów: prawniczka dr Dominika Czerniak, radczyni prawna dr Marta Flis-Świeczkowska i prokurator Prokuratury Generalnej w stanie spoczynku Grażyna Stanek.

Posłowie rozpatrzą też poselski projekt ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Według proponowanych zmian Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej i Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP mają dzielić się po połowie środkami, które zobowiązany jest przekazywać ZUS na cele ochrony przeciwpożarowej.

PAP