Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała, że rusza wspólny program MZ i MEN szczepień w szkołach przeciw wirusowi HPV.
Ministra edukacji wzięła w środę udział w konferencji prasowej w sprawie nowego programu szczepień przeciw HPV. Poinformowała, że dzięki programowi Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej szczepienia przeciw wirusowi HPV będą odbywały się w szkołach.
Nowotwory wywoływane tym wirusem to m. in. rak szyjki macicy, rak głowy, rak gardła. - To jedyne nowotwory, na które jest szczepionka - podkreśliła Barbara Nowacka.
Zaznaczyła, że za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.
- Rodzice nie będą musieli tracić czasu, żeby pójść do POZ, żeby tam zaszczepić dziecko - mówiła. Dodała, że szczepienia przeprowadzą specjaliści. Poprzedzone będą akcją edukacyjną.
Do 1 września dostęp do dwóch rodzajów szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV): dwuwalentnej i dziewięciowalentnej w ramach powszechnego i dobrowolnego programu miały dziewczęta i chłopcy w wieku 9-14 lat.
Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć liczbę szczepień na HPV. Od 1 września program szczepień przeciwko HPV obejmuje dodatkowo dzieci w wieku 9 i 10 lat.
Szczepionka dwuwalentna działa przeciw dwóm typom wirusa HPV: 16 i 18. Zapobiega wystąpieniu zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu oraz związanym z onkogennymi typami HPV rakowi szyjki macicy i odbytu.
Szczepionka dziewięciowalentna Gardasil działa przeciw dziewięciu patogenom wirusa brodawczaka ludzkiego, a mianowicie: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Chroni przed zmianami przednowotworowymi narządów płciowych i odbytu, rakiem szyjki macicy, rakiem odbytu i dodatkowo przed wystąpieniem brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych) związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusa.
Zgodnie z Narodową Strategią Onkologiczną do końca 2028 r. zaszczepionych przeciwko HPV miałoby zostać przynajmniej 60 proc. dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania.
Szczepienie przeciwko wirusowi HPV oferowane uczniom szkół podstawowych jest dobrowolne.
PAP/zas