fot. PAP/Marcin Obara

Portret Józefa Piłsudskiego pędzla Józefa Mehoffera z 1921 roku i książka "Kultura i sztuka ludu żydowskiego na ziemiach polskich" autorstwa Maksymiliana Goldsteina i dr Karola Dresdnera to odzyskane ostatnio dzieła utracone z przedwojennych polskich kolekcji, które zaprezentowało we wtorek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

We wtorek w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministry Hanny Wróblewskiej i sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Władysława Teofila Bartoszewskiego, dotycząca odzyskanych dzieł utraconych dóbr kultury.

Ministra kultury podkreśliła, że jeżeli chodzi o procesy restytucji dzieł utraconych to potrzebna jest rozwaga, cisza i spokój dodając, że wydział restytucji prowadzi obecnie ponad 178 spraw, z tego 50 w Polsce.

Pierwsze dzieło, zaprezentowane na konferencji, to książka „Kultura i sztuka ludu żydowskiego na ziemiach polskich”, autorstwa Maksymiliana Goldsteina i dr Karola Dresdnera, wydana we Lwowie w 1935 r. Książka ma numer egzemplarz 665 i przed wojną była własnością działu prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Książka została odnaleziona w Zentral und Landesbibliothek w Berlinie i zwrócona przez rząd federalny Niemiec. Trafi do zbiorów Biblioteki Narodowej.

- Bardzo się cieszę z udziału w tej uroczystości. Utraciliśmy nieprawdopodobną ilość dzieł sztuki, książek i dokumentów, a bardzo wiele z nich zostało zniszczonych - powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski. - Po powstaniu, gdy Niemcy celowo palili wszystkie obiekty, ze zbiorów Archiwum Akt Dawnych i Archiwum Akt Nowych zachowało się tylko cztery procent ich zbiorów – podkreślił. - To dlatego odzyskanie tego, co ocalało, jest dla nas tak ważne – dodał Bartoszewski.

Drugie odnalezione dzieło to portret marszałka Józefa Piłsudskiego, pędzla Józefa Mehoffera, namalowany w 1921 r. na zamówienie Ministerstwa Kultury i Sztuki. Obraz jest w bardzo złym stanie i wymaga profesjonalnej konserwacji i renowacji, dlatego na konferencji pokazano tylko film o nim. Obraz został odnaleziony przypadkowo, przez młode małżeństwo, które kupiło stary dom. Obraz leżał tam zwinięty w rulon.

Podczas konferencji ministra kultury zakomunikowała, że w związku z kończącymi się 31 sierpnia 2025 r. kadencjami dyrektorów ogłoszone zostaną konkursy na dyrektora lub dyrektorkę Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Filharmonii Narodowej i Teatru Narodowego.

Zapytana o likwidacje departamentu restytucji dóbr kultury, ministra Wróblewska odpowiedziała: - Departament restytucji dóbr kultury nie został zlikwidowany, tylko został włączany do departamentu dziedzictwa kulturowego.

PAP/zn