fot. PAP/Marcin Bielecki

Na stanowiskach kierowniczych w Służbie Więziennej będą mogli być zatrudniani pracownicy cywilni, którzy są specjalistami w dziedzinach strategicznych dla funkcjonowania jednostek organizacyjnych więziennictwa - wynika z projektu nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej, zamieszczonego na stronach RCL.

Jak wynika z uzasadnienia projektu, nowelizacja ma pozwolić na zatrudnianie na stanowiskach kierowniczych w Służbie Więziennej szczególnej klasy specjalistów - pracowników cywilnych, odpowiedzialnych na przykład za prowadzenie zagadnień finansowo-inwestycyjnych albo informatycznych w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej.

Jak wskazano w projekcie, obecnie pracownik cywilny może zostać powołany wyłącznie na stanowisko dyrektora generalnego Służby Więziennej, ale nie może już piastować np. stanowiska zastępcy tego dyrektora do spraw finansowych czy też inwestycyjnych, gdyż - wedle obowiązujących przepisów - stanowiska kierownicze obsadzane mogą być tylko przez oficerów Służby Więziennej. Zdaniem autorów projektu, takie kształtowanie polityki zarządczej i kadrowej w Służbie Więziennej jest nie tylko archaiczne i mało dynamiczne, ale obniża także jakość tej formacji mundurowej.

Zatrudnienie pracowników cywilnych będzie miało charakter fakultatywny - właściwy przełożony będzie miał wybór w obsadzaniu stanowisk kierowniczych albo przez oficerów Służby Więziennej (jak jest dotychczas), albo przez pracowników cywilnych (po nowelizacji).

Szczegółowe wymogi, które spełniać będą musieli kandydaci (dla oficerów - stopień Służby Więziennej, lata służby, wykształcenie, w tym kursy specjalistyczne; dla pracowników cywilnych - lata pracy zawodowej na określonych stanowiskach, posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe) określać będą - tak jak dotychczas - właściwe rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o Służbie Więziennej.

Projekt skierowano do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

PAP/aś