Adrian Adamowicz i Jarosław Rochowicz audycję „Na Dobry Dzień” prowadzili z Rajskiej Plaży w Poroście, w gminie Bobolice. W plenerowym studiu Polskiego Radia Koszalin pojawiło się dziś wielu gości.

Nasi dziennikarze rozmawiali o największych atrakcjach turystycznych i kulturalnych gminy Bobolice.

Marek Golas - burmistrz Bobolic

- Gmina Bobolice to przede wszystkim piękne i czyste jeziora oraz lasy, które sprzyjają letniemu wypoczynkowi - zaznaczył Marek Golas. - Oczywiście dla samorządu to ogromne wyzywanie, aby utrzymać takie miejsca w czystości i poprawiać ich infrastrukturę.

Burmistrz Bobolic odniósł się również do poprawienia komunikacji dzięki trasie S11: - Droga ta połączyła Koszalin z Bobolicami. Ma ona dla nas ogromne znaczenie gospodarcze. Pojawiła się szansa na przyciągnięcie do naszej gminy inwestorów oraz pozbycie się korków, zwłaszcza w okresie wakacji.

Marek Golas - burmistrz Bobolic

Kamilla Marciniak - dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bobolicach

Za niecałe dwa tygodnie odbędą się Dni Bobolic. Dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bobolicach przekazała, że impreza będzie trwała od 19 do 21 lipca. - Startujemy w piątek turniejem piłkarskim. Zaplanowane są także atrakcje w muzeum oraz kino plenerowe na leżakach. W sobotę od 17.00 rozpoczną się koncerty, a wystąpią m.in. Miły Pan i Remont.

Kamilla Marciniak - dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bobolicach

 Agnieszka Mazurkiewicz - prowadząca zajęcia sportowe w Hali Widowiskowo-Sportowej w Bobolicach

 - Hala Widowiskowo-Sportowa to nowoczesny obiekt sportowo-rekreacyjny. Dysponujemy pełnowymiarową salą sportową, siłownią, mini siłownią, sauną, a także boiskami orlik, na których prowadzone są zajęcia w ramach projektu „Aktywna Szkoła” - wyjaśniła Agnieszka Mazurkiewicz.

W dalszej części rozmowy opowiedziała między innymi o tym, jak zachęcać młodzież do aktywności: - Naszym celem jest zmotywowanie najmłodszych do uprawiania sportu.

Agnieszka Mazurkiewicz - prowadząca zajęcia sportowe w Hali Widowiskowo-Sportowej

Monika Żemojtel - dyrektorka Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bobolicach

- Zachęcamy do czytania i korzystania ze zbiorów naszej biblioteki. Najbardziej jednak zależy nam na zainteresowaniu młodych osób literaturą. W ramach wielu projektów organizujemy warsztaty plastyczne, warsztaty literackie, warsztaty z książką z wykorzystaniem nowoczesnych technologii - mówiła Monika Żemojtel.

Dodała, że bibliotekę w Bobolicach odwiedza wielu turystów z całej Polski. - Myślę, że nasza placówka spełnia swoje zadanie, jakim jest zaspokojenie potrzeb czytelnictwa. Z tego względu jest traktowana jako obiekt, który warto odwiedzić podczas urlopu.

Monika Żemojtel - dyrektorka Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bobolicach

Romuald Mielczarek - Nadleśnictwo Bobolice

Romuald Mielczarek podkreślił, że gmina Bobolice ma niezwykłe atrakcje przyrodnicze: - Mamy rzeki, wzgórza, przepiękne jeziora lobeliowe, które są polodowcowe. Największym bogactwem natury jest środowisko leśne, czyli złożone ekosystemy od wieków towarzyszące człowiekowi.

- Nasza gmina cechuje się charakterystycznym krajobrazem urozmaiconym przez doliny i wzniesienia. Na terenie Bobolic występuje wiele otoczonych unikatową roślinnością jezior bogatych w rozmaite gatunki ryb - dodał.

Romuald Mielczarek - Nadleśnictwo Bobolice

Anna Owoc - wiceprzewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Lobelianki” w Poroście

- Działalność KGW jest adresowana nie tylko do członkiń, ale także do lokalnej społeczności. Widać to szczególnie podczas stałych imprez z kalendarza danej gminy, jak np. dożynki, festyny albo większe imprezy w mieście powiatowym - powiedziała Anna Owoc.

Anna Owoc - wiceprzewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Lobelianki” w Poroście

Juliusz Glaser - prezes Ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Bicykl” w Bobolicach oraz Edyta Sobańska - miłośniczka wycieczek rowerowych

Edyta Sobańska przyznała, że rower jest częstym środkiem transportu w jej podróżach: - Jeżdżę jednośladem od zawsze, dlatego naturalne jest dla mnie oglądanie świata z perspektywy siodełka. Rowery dają także ogromną dowolność w planowaniu podróży.

Juliusz Glaser dodał, że ciągle powstają nowe, malownicze trasy rowerowe: - W naszym regionie trasę dla siebie znajdą zarówno amatorzy jednośladów, jak i bardziej zaawansowani rowerzyści.

Juliusz Glaser oraz Edyta Sobańska

Henryk Kowalski - prezes uczniowskiego Klubu Sportowego „Olimpia Bobolice”

Henryk Kowalski mówił o tym, jak zachęcić dziecko do sportu i aktywności fizycznej: - Jeśli jest to możliwe, musimy zmotywować pociechę do aktywności. W ten sposób budujemy u dziecka dobre nawyki związane z aktywnością, które zaowocują w dorosłym życiu potrzebą codziennego przebywania w ruchu.

Henryk Kowalski - prezes uczniowskiego Klubu Sportowego „Olimpia Bobolice”