fot. PAP/Rafał Guz

W czwartek o godzinie 11 rozpoczęły się uroczystości z okazji 35-lecia odrodzonego Senatu RP, w których udział wezmą prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Sejmu Szymon Hołownia.

4 lipca 1989 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Senatu, odrodzonego po II wojnie światowej. Z okazji 35. rocznicy tego wydarzenia, o godzinie 11 rozpoczęło się spotkanie marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Prezydium Senatu oraz szefowej Kancelarii Senatu Ewy Polkowskiej z senatorami I kadencji, byłymi Prezydiami Senatu oraz byłymi szefami Kancelarii Senatu.

W ramach obchodów zaplanowano również złożenie wiązanek pod tablicą upamiętniającą senatorów II RP, którzy zmarli lub zaginęli w latach II wojny światowej i powojennym okresie represji. Na tablicy umieszczono nazwiska 151 senatorów wraz z ich biogramami, opisującymi m.in. ich działalność parlamentarną oraz okoliczności śmierci.

W południe na uroczystym posiedzeniu z udziałem władz państwowych i zaproszonych gości zbierze się Senat. Przewidziano wystąpienia prezydenta Dudy oraz marszałków Senatu i Sejmu: Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz Szymona Hołowni. Senatorowie podejmą również uchwałę w 35. rocznicę pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu, w której oddają cześć wszystkim senatorom I kadencji.

W projekcie przypomniano, że Senat RP wybrany 4 czerwca 1989 r. jeszcze jako Senat Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, był pierwszą instytucją państwową pochodzącą z całkowicie wolnych wyborów. „Odrodzony po 50 latach nieistnienia spowodowanego II wojną światową i decyzją powojennych władz odegrał ważną rolę w budowaniu polskiej racji stanu i wizerunku odradzającej się Rzeczypospolitej. Pierwsze posiedzenie, które odbyło się 4 lipca 1989 r. w Sali Kolumnowej w gmachu Sejmu, było z pewnością początkiem zmian w historii naszego Państwa” - napisano.

„Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 35. rocznicę pierwszego posiedzenia oddaje cześć wszystkim senatorom I kadencji, dzięki którym izba wyższa parlamentu stała się jedną z najważniejszych instytucji państwa. Senat I kadencji symbolizuje bezkrwawo wywalczoną wolność, która dała rzeczywisty początek dokonującym się od 1989 r. przemianom” - czytamy w projekcie uchwały. Został on wniesiony przez grupę senatorów, m.in. Stanisława Karczewskiego (PiS), Waldemara Pawlaka (PSL) oraz Halinę Biedę (KO).

Senatorzy podkreślili w projekcie uchwały znaczenie pierwszej kadencji. „W Senacie narodziła się reforma samorządowa, będąca realnym narzędziem budowania demokracji i kształtowania społeczeństwa obywatelskiego. Efektem prac były przeprowadzone w maju 1990 r. pierwsze wolne wybory samorządowe” - wskazano.

Wybory do Senatu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, które odbyły się 4 czerwca 1989 r., były pierwszymi w pełni wolnymi wyborami od 1945 roku. Solidarność zdobyła wówczas 99 ze 100 mandatów senatorskich. Pierwsze posiedzenie odrodzonego Senatu odbyło się 4 lipca 1989 r. w Sali Kolumnowej w gmachu Sejmu.

PAP/aś