fot. Mariusz Brokos/prk24

W Swołowie trwa 6. Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica. Mariusz Brokos zaprosił do plenerowego studia gości, którzy mówili o idei festiwalu, tradycyjnej muzyce oraz niepowtarzalnym klimacie, jaki panuje w Krainie w Kratę.

Olga Hanowska, współorganizatorka festiwalu, odpowiedzialna za wioskę dziecięcą

- Dziecięca wioska to przestrzeń przeznaczona tylko dla dzieci. Są to drewniane konstrukcje, zabawki, bez balonów, tatuaży, malowania twarzy. Dzieci bawią się na swój sposób - mówiła Olga Hanowska. - Wszystko jet bardzo dobrze przemyślane i przygotowane.

rozmowa z Olgą Hanowską

Łukasz Nizik, Maria Nizik, Patryk Peterson, członkowie zespołu Napięcie

- Staramy się grać muzykę tradycyjną, wiejską, aczkolwiek nie udajemy, że jesteśmy ze wsi - mówili muzycy. Podkreślali, że paradoksalnie, polska tradycyjna muzyka, jest w kraju mniej znana, niż ta, która ma swoje korzenie w odległych stronach świata.

rozmowa z członkami zespołu Napięcie

Mateusz Dobrowolski, zespół Hajda Banda

- Są tutaj ludzie żywo zainteresowani muzyką ludową, wiejską. Tutaj jest do takich spotkań odpowiednia przestrzeń - zaznaczał Mateusz Dobrowolski. Hajda Banda gra muzykę z pogranicza polsko-białoruskiego. - Muzyka łączy społeczeństwa. Ludzie są zainteresowani tą materią - podkreślił.

rozmowa z Mateuszem Dobrowolskim

Katarzyna Wołoszyn, koordynatorka festiwalu, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Redzikowo

Koordynatorka festiwalu m.in. przybliżyła program wydarzenia. - Przyjeżdżają do nas ludzie z całej Polski. Festiwal ma już swoją społeczność, stali bywalcy są z nami co roku, ale staramy się zarazić pasją do muzyki tradycyjnej mieszkańców powiatu słupskiego - powiedziała.

rozmowa z Katarzyną Wołoszyn