fot. pixabay

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa przypomina, aby wyjeżdżając na wakacje zabezpieczyć swoje konta i urządzenia. To pozwoli na zadbanie o bezpieczeństwo danych i oszczędności - przekonuje NASK.

NASK z okazji otwarcia sezonu wakacyjnego przygotowała poradnik dotyczący cyberbezpieczeństwa. Podkreśliła w nim, że dbałość i troska o bezpieczeństwo cyfrowe to przede wszystkim ochrona prywatnych danych oraz środków finansowych, ale także zabezpieczenie prywatności i plików, które przechowujemy na urządzeniach lub w chmurze.

„Atrakcyjne oferty wyjazdów, wyjątkowo niskie ceny za hotele, wyprzedaże czy wiadomość od kogoś znajomego w potrzebie - to tylko wybrane przykłady oszustw, z jakimi możemy się spotkać w okresie wakacyjnym. Mimo, że ich scenariusze są różne, opierają się na tych samych mechanizmach - wykorzystują nasze emocje i presję czasu” - wskazała NASK.

Przedstawiła też kilka wskazówek, dzięki którym zwiększymy swoje bezpieczeństwo cyfrowe.

Zaapelowała, by sprawdzić aktualizację sprzętu i oprogramowania, z którego korzystamy, upewnić się, że mamy włączoną blokadę swojego telefonu lub laptopa (np. kod PIN, hasło lub biometrię), która automatycznie blokuje urządzenie, gdy to jest nieużywane, by robić kopie zapasowe danych, wykonać pełny backup ważnych danych na zewnętrzny dysk lub w chmurze oraz rozważyć włączenie automatycznej kopii zapasowej, dzięki czemu w razie awarii lub utraty sprzętu, będziemy mogli je odzyskać.

Należy upewnić się, że mamy włączone lokalizowanie urządzenia na wypadek zgubienia lub kradzieży, sprawdzić ustawienia prywatności na swoich profilach w mediach społecznościowych i zweryfikować, kto ma dostęp do treści, jakie udostępniamy oraz kto może się z nami kontaktować.

„Zastanów się, zanim wrzucisz post lub relację, informujący o tym, że jesteś na wyjeździe. Może to być sygnał dla przestępców, że twój dom lub mieszkanie pozostają puste. Potencjalnie niegroźna informacja może zostać wykorzystana przez osoby trzecie” - przypomniała NASK.

Wskazała też, że warto przeanalizować, z jakich aplikacji lub kont korzystamy najczęściej i czy pamiętamy swoje hasła i dane dostępowe.

NASK podkreśliła, że hasła powinny być silne, należy je co jakiś czas aktualizować i przechowywać w bezpiecznym miejscu

Zaznaczyła, że podczas wakacji należy zachować ostrożność podczas robienia zakupów online i zawsze weryfikować, czy strona na której jesteśmy, jest prawdziwa, a wybrany sklep internetowy rzeczywiście istnieje.

„Chroń swoje karty płatnicze. Nie zabieraj wszystkich kart płatniczych i dokumentów na wyjazd, jeśli nie będziesz ich potrzebować. Nie zapisuj swojego kodu PIN na kartce, nie podawaj go nikomu. Rozważ korzystanie z wirtualnych lub przedpłaconych kart płatniczych. Dbaj o dokumenty potwierdzające tożsamość i nigdy nie udostępniaj zdjęć czy skanów dokumentów ani nie pozostawiaj ich osobom trzecim” - podkreśliła NASK.

PAP/aj