fot. X/@GDDKiA_Szczecin

Blisko pięciokilometrowy fragment drogi ekspresowej S6, od węzła Koszalin Wschód do węzła Sianów Zachód, został w sobotę oddany kierowcom.

Jego budowa trwała pięć lat. Jak podkreślił podczas uroczystego otwarcia Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury - to odcinek trasy o dużym znaczeniu. - Ta inwestycja wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta. Jednocześnie jest to kolejny krok, aby połączyć całe Pomorze drogą ekspresową S6 - mówił wiceminister Marchewka.

Ruch na oddanym odcinku odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na blisko kilometrowej estakadzie. Druga nitka zostanie udostępniona w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Jak zaznaczył Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego - trasa S6 łączy całe województwo. - Pomorze Zachodnie od wielu lat cierpiało na coś, co nazywa się wykluczeniem komunikacyjnym. Dlatego te główne arterie, które łączą nas z całą Polską, są dla nas tak istotne. Droga S6 ma wyjątkowe znaczenie, bo łączy nie tylko Gdańsk ze Szczecinem czy Berlinem, ale tak naprawę łączy całe Pomorze Zachodnie. Będziemy lepiej skomunikowani i mam nadzieję - lepiej zintegrowani - mówił marszłek Geblewicz.

Tomasz Sobieraj prezydent Koszalina, w czasie sobotniego otwarcia nawiązał także to budowy trasy S11. - Drogi S6 i S11, kiedy będą już w całości gotowe, pozwolą zupełnie inaczej spojrzeć na Koszalin. Z białej plamy, jaką byliśmy przez wiele lat, będziemy jednym z lepiej skomunikowanych miast w Polsce, bo Koszalin będzie zlokalizowany na skrzyżowaniu drogi S6 i S11 - zwrócił uwagę prezydent Sobieraj.

W budowie są nadal odcinki drogi ekspertowej S6 Sianów-Sławno oraz Sławno-Słupsk.

Budowa całej drogi, która połączy Szczecin z Gdańskiem, ma zakończyć się w 2026 roku.

Obwodnica Koszalina i Sianowa została zrealizowana z dofinansowaniem z funduszy UE. Jej koszt to 1,3 mld złotych.

mm/aś

Posłuchaj

Tomasz Sobieraj - prezydent Koszalina Olgierd Geblewicz - marszałek województwa zachodniopomorskiego Arkadiusz Marchewka - wiceminister infrastruktury