fot. Mateusz Sienkiewicz/Polskie Radio Koszalin
W najbliższych tygodniach ruszą rządowe i sejmowe prace nad dwiema ustawami związanymi z odnawialnymi źródłami energii. Sekretarz stanu w resorcie klimatu i środowiska Miłosz Motyka zapowiedział to w środę w Szczecinku.

- Pierwsza z ustaw ma odblokować potencjał energetyki wiatrowej na lądzie, poprzez m.in. likwidację szkodliwej zasady 10H i umożliwienie wykorzystywania tej energii w systemie elektroenergetycznym. To pozwoli na stworzenie nowych miejsc pracy, co jest ważne szczególnie w tym regionie. Druga ustawa dotyczy lepszych rozliczeń dla prosumentów. Ma też uprościć i przyspieszyć nawet o połowę proces inwestycyjny - powiedział Miłosz Motyka.

Wiceminister klimatu i środowiska odniósł się także do prognoz przedstawianych przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego, która zakłada, że w efekcie wyłączenia z wycinki 20 proc. polskich lasów może dojść do zmniejszenia przychodów w branży o prawie 30 mld zł, utraty pracy przez 70 tys. osób i likwidacji większej części ze 173 tys. firm w branży. - Będziemy brali pod uwagę sprawy ekonomiczne i nikt nie będzie forsował żadnych zmian, które będą uderzały w dochodowość tej branży. Jesteśmy w stanie utrzymać jej stabilność i gwarancję dostaw bez realizacji wycinek w obszarach najcenniejszych przyrodniczo - zapewnił.

Minister Miłosz Motyka zapowiedział także, że w najbliższych tygodniach powinniśmy poznać efekty audytu dotyczącego wykorzystania środków z Funduszu Leśnego w poszczególnych regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych.

ms/ar

Posłuchaj

Miłosz Motyka o planowanych działaniach w zakresie OZE Miłosz Motyka o gospodarce leśnej