fot. Jarosław Rochowicz/Polskie Radio Koszalin

Gośćmi audycji „Na Dobry Dzień” była dyrektorka II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie Bogusława Hordyńska oraz uczennica tej szkoły - Iga Chróścicka. Bezpośrednim powodem rozmowy był sukces koszalińskiego liceum w ogólnopolskim projekcie „Zwolnieni z Teorii”.

„Zwolnieni z Teorii” to praktyczna olimpiada skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych. Tworząc swoje autorskie projekty, uczą się kreatywności, krytycznego myślenia, kooperacji i komunikacji.

W najnowszym rankingu „Zwolnionych z Teorii” II koszalińskie LO znalazło się wśród 18 wyróżnionych szkół w województwie zachodniopomorskim. Uznanie zdobył projekt stworzony m.in. przez Igę Chróścicką pn. „Bezkłótny”. - Ma on na celu to, byśmy nauczyli się krytycznego myślenia, a nie bezmyślnie powtarzali cudze słowa - mówiła w rozmowie z Adrianem Adamowiczem i Jarosławem Rochowiczem Iga Chróścicka. Projekt obejmował m.in. przeprowadzenie szeregu warsztatów, dyskusje i był skierowany do bardzo szerokiego grona odbiorców, od przedszkolaków po licealistów.

- Staramy się bardzo mocno wspierać naszych uczniów w rozwijaniu tzw. kompetencji przyszłości, kompetencji miękkich - podkreślała dyrektorka Hordyńska. Dodała, że edukacja w Polsce zmienia się, „cały czas nabiera prędkości” i rolą nauczyciela jest „moderowania procesu uczenia się uczniów”. - Nawet jeśli ustawodawca nie przewidział, że te zmiany tak szybko będą następować, to my sami możemy się do nich dostosowywać. Nie wszystko regulują ustawy i rozporządzenia - zaznaczyła.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

aa/jr/zas

Posłuchaj

rozmowa z dyr. Bogusławą Hordyńską i Igą Chróścicką