


-
fot. Anna Winnicka/Polskie Radio Koszalin
-
fot. Anna Winnicka/Polskie Radio Koszalin
-
fot. Anna Winnicka/Polskie Radio Koszalin
-
fot. Anna Winnicka/Polskie Radio Koszalin



Zdaniem Jacka Wezgraja z Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej, organizatora wystawy, należy cały czas przypominać o wojnie w Ukrainie i ta wystawa to czyni: - Politechnika Koszalińska to bardzo dobre miejsce na taką wystawę, ponieważ mamy wielu studentów i studentek z Ukrainy - rówieśników osób, o których ta wystawa jest. Ta wystawa pokazuje bezsens, okrucieństwo i tragedię wojny, i chyba jeszcze raz udowadnia, że ona dotyczy najczęściej młodych i niewinnych ludzi. Jest poruszająca, ponieważ opisuje ludzi, którzy mieli przed sobą całe życie, a na nich i ich rodziny spadła taka tragedia. Myślę, że nigdy dośc przypominania o tym.
Aktualnie na Politechnice Koszalińskiej kształci się ponad dwustu ukraińskich studentów. Nie ma ani jednego kierunku, by nie uczył się na nim ukraiński student. Uczelnia od początku konfliktu zbrojnego wspiera w różnej formie ukraińskich studentów, a wystawa „Niewydane Dyplomy” jest kolejnym wyrazem solidarności koszalińskiej uczelni z walczącą Ukrainą. Wystawę tę pokazano już w 24 krajach na całym świecie, w tym m.in. w Japonii, Australii i Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Danii, Irlandii, Norwegii, USA czy Indiach. Gościła na niemal 70 różnych uniwersytetach i szkołach wyższych.
Wśród osób upamiętnionych na wystawie znajduje się Taras, który chciał zostać tłumaczem i nauczycielem. Taras wyruszył na front mimo że nie został powołany do wojska. Był ochotnikiem. Zginął trzy dni przed swoimi dziewiętnastymi urodzinami. Nazarij uwielbiał podróżować, a najbardziej uwielbiał Karpaty. Marzył o założeniu rodziny w odnawiającej się Ukrainie, chciał aktywnie uczestniczyć w odbudowie kraju. Niestety nie dane mu to będzie - zginął w wieku 21 lat. Dymytro studiował w Kijowie, był instruktorem na obozach. Zginął w walkach w Charkowie. Pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta Ukrainy medalem „Za odwagę”. Wszyscy oni nie zdążyli zakończyć studiów, bowiem ich życie zostało brutalnie przerwane przez rosyjską agresję.
Otwarciu wystawy towarzyszyła sesja naukowa badaczy z Politechniki Koszalińskiej oraz pokaz filmów krótkometrażowych dotyczących wojny w Ukrainie.
Organizatorem wystawy jest Politechnika Koszalińska we współpracy z koszalińskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, koszalińskim oddziałem Związku Ukraińców w Polsce oraz Stowarzyszeniem “Majsternia".
aw/ar
Posłuchaj
Jacek Wezgraj z Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej- 00:00:00 | 00:00:00