fot. Krzysztof Klinkosz/Polskie Radio Koszalin
W poniedziałek w szkółce pracownicy nadleśnictwa zakończyli wysiewanie kilkudziesięciu kilogramów nasion sosny. W przyszłym roku młode drzewka zostaną przesadzone na docelowe miejsca.

Jak wyjaśnił Zbigniew Kuszlewicz, leśniczy ds. szkółkarskich nadleśnictwa, początek powstawania każdego lasu to m.in. odpowiedni dobór nasion: - Wybieramy najlepsze drzewostany, z których można je pozyskać. Wiosną wysialiśmy dęby, brzozę i lipę, a dziś sosnę. Zakończymy siewy bukiem.

W większości młode sosny pozostaną w szkółce przez rok. - Większość sadzonek jest wyjmowana ze szkółki wiosną następnego roku i transportowana do leśnictw. Następnie są wysadzane. W jednym roku udaje nam się uzyskać ich ok. 18 tysięcy - dodał Zbigniew Kuszlewicz.

Józef Franczak, który prowadził wysiew zaznaczył, że powierzchnia, na którą wysiewa się nasiona, musi być odpowiednio przygotowana: - Żeby posiać sosnę należy powierzchnię bardzo dokładnie wyrównać. Jednoroczna sosna będzie miała wysokość od ok. 7 do 10 cm. Na rozmiar standardowej choinki trzeba zaczekać od 5 do 6 lat.

Sosna w strukturze polskich lasów stanowi około 60 procent wszystkich drzew.

kk/aj

fot. Krzysztof Klinkosz/Polskie Radio Koszalin
fot. Krzysztof Klinkosz/Polskie Radio Koszalin

Posłuchaj

Józef Franczak, prowadzący wysiew sosny w szkółce Nadleśnictwa Karnieszewice Zbigniew Kuszlewicz o procesie uzyskiwania sadzonek Zbigniew Kuszlewicz, leśniczy ds. szkółkarskich o powstawaniu lasu