fot. Przemysław Grabiński/Polskie Radio Koszalin
Na obecnego burmistrza z Koalicji Obywatelskiej swój głos oddało prawie 55 procent wyborców. Drugi wynik osiągnął kandydat Prawa i Sprawiedliwości, Maciej Goszczyński, który uzyskał prawie 24 procent poparcia.

Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin Maciej Żebrowski - Wałcz będzie mógł dalej rozwijać się w kierunku, który obrano kilka lat temu: - Serdecznie dziękuję za olbrzymi mandat zaufania, którym obdarzyli mnie mieszkańcy. Daje to szansę na to, że nasza misja, którą przez ostatnie lata ciężko wypracowaliśmy, będzie kontynuowana. Myślę, że mieszkańcy docenili pracę, którą włożyliśmy w rozwój naszego miasta.

W nowej radzie miasta nowy - stary burmistrz Wałcza będzie miał większość. Trzy wspierające go komitety wyborcze wprowadziły do rady 13 osób, a pozostałe komitety - ośmioro radnych.

W powiecie wałeckim w pierwszej turze zwyciężyli także: burmistrz Tuczna Krzysztof Mikołajczyk i wójt gminy wiejskiej Wałcz Jan Matuszewski. Na stanowisku burmistrza pozostaje także włodarz gminy Mirosławiec Piotr Pawlik. Pawlik był jedynym kandydatem na ten urząd w niedzielnych wyborach samorządowych, ale o jego wyborze musieli jeszcze zdecydować mieszkańcy stawiając krzyżyk przy polach “TAK” lub “NIE” na karcie do głosowania. Za jego wyborem na kolejną kadencję zagłosowało ponad 78 procent wyborców.

W Człopie do wyborczego rozstrzygnięcia potrzebna będzie druga tura pomiędzy Bartoszem Nowickim a Wawrzyńcem Tarką.

Nie ma jeszcze ostatecznych i pewnych informacji na temat układu sił w Radzie Powiatu Wałeckiego.

pg/ar

Posłuchaj

Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza