fot. pixabay

Jak co niedzielny poranek, w „Magazynie katolickim”, rozmawialiśmy o najważniejszych wydarzeniach w kraju i naszej diecezji.

Bp Zbigniew Zieliński w piątek zaprosił dziennikarzy na tradycyjne przedświąteczne spotkanie. Oprócz rozmów na temat zbliżającego się Wielkiego Postu oraz świąt wielkanocnych bp Zbigniew Zieliński odniósł się do bieżących spraw społecznych. Jednym z wątków były polityczne postulaty oraz zapowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące obecności, finansowania i wymiaru lekcji religii w szkołach.

- Warto postawić sobie pytanie - jeśli żyjemy w społeczeństwie demokratycznym, pluralistycznym, w którym głos ludzi jest bardzo istotny - czy chcemy wzmacniać młodych ludzi w ich formacji szkolnej nauczaniem o wierze i religiach - zaznaczył biskup Zieliński.

Bp Zieliński wspomniał o liście otwartym do minister edukacji narodowej dotyczącym zapowiedzi zmian w organizacji lekcji religii, który podpisało prawie 200 pedagogów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Biskup koszalińsko-kołobrzeski na prośbę dziennikarzy odniósł się także do zbliżających się wyborów samorządowych: - Nie głosujemy na aniołów, ale na ludzi. Odkrywanie ludzi z ich zaletami i wadami daje nam większą szansę na odsunięcie od nas zawodu.

Bp Zieliński zachęcił wszystkich samotnych i potrzebujących diecezjan do uczestnictwa w spotkaniach i śniadaniach świątecznych organizowanych przez Caritas i lokalne samorządy. Mówił też o rodzinnym wymiarze świąt wielkanocnych - zachęcał do prób pojednania i zażegnania sporów. - Wszyscy sobie zdajemy sprawę jak bardzo potrzebna nam bliskość innych ludzi. Jeśli nie będziemy potrafili zbudować jej we własnym domu, z ludźmi z którymi mieszkamy, ciężko nam będzie odnaleźć ją przy innych.

Przedświąteczne spotkania biskupa z przedstawicielami mediów odbywają się od kilkunastu lat. Są tradycją zapoczątkowaną przez kard. Kazimierza Nycza, kontynuowaną przez bp. Edwarda Dajczaka oraz przez bp. Zbigniewa Zielińskiego.

Bp Zbigniew Zieliński o rodzinnym wymiarze świąt wielkanocnych
Bp Zbigniew Zieliński o zbliżających się wyborach samorządowych
Bp Zbigniew Zieliński o potrzebie nauczania religii w szkołach

Niedawno miniona Niedziela Laetare, czyli Radości, miała w parafii Wojskowo-Cywilnej pw. św. Marcina w Koszalinie szczególny wydźwięk. Tego dnia wierni mieli okazję spotkać się nie tylko w kościele, ale po raz kolejny zaproszeni zostali przez proboszcza i współparafian do kawiarenki, która zlokalizowana jest w domu parafialnym na tyłach kościoła. Odwiedzający przyznali, że wspólna kawa i słodkości przygotowane przez samych parafian pozwalają parafii lepiej się zintegrować.

Kawiarenkę w koszalińskiej parafii pw. św. Marcina odwiedził Sławomir Kamola.

materiał Sławomira Kamoli

Nowe technologie stały się narzędziem ewangelizacyjnym. Dzięki wirtualnej rzeczywistości można wziąć udział w Ostatniej Wieczerzy. W parafii Miłosierdzia Bożego w Szczecinku zorganizowano pokazy przygotowane przez poznańską fundację Miejsce Słowa. W ciągu kilkunastominutowego wydarzenia uczestnicy najpierw czytali fragment Ewangelii o Ostatniej Wieczerzy, a następnie dzięki goglom VR przenosili się wirtualnie do Wieczernika.

Fundacja Miejsce Słowa organizuje podobne pokazy także w innych miejscach kraju bądź stacjonarnie, w swojej siedzibie.

materiał Mateusza Sienkiewicza