
Jak co niedzielny poranek, w „Magazynie katolickim”, rozmawialiśmy o najważniejszych wydarzeniach w kraju i naszej diecezji.
Bp Zbigniew Zieliński w piątek zaprosił dziennikarzy na tradycyjne przedświąteczne spotkanie. Oprócz rozmów na temat zbliżającego się Wielkiego Postu oraz świąt wielkanocnych bp Zbigniew Zieliński odniósł się do bieżących spraw społecznych. Jednym z wątków były polityczne postulaty oraz zapowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące obecności, finansowania i wymiaru lekcji religii w szkołach.
- Warto postawić sobie pytanie - jeśli żyjemy w społeczeństwie demokratycznym, pluralistycznym, w którym głos ludzi jest bardzo istotny - czy chcemy wzmacniać młodych ludzi w ich formacji szkolnej nauczaniem o wierze i religiach - zaznaczył biskup Zieliński.
Bp Zieliński wspomniał o liście otwartym do minister edukacji narodowej dotyczącym zapowiedzi zmian w organizacji lekcji religii, który podpisało prawie 200 pedagogów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Biskup koszalińsko-kołobrzeski na prośbę dziennikarzy odniósł się także do zbliżających się wyborów samorządowych: - Nie głosujemy na aniołów, ale na ludzi. Odkrywanie ludzi z ich zaletami i wadami daje nam większą szansę na odsunięcie od nas zawodu.
Bp Zieliński zachęcił wszystkich samotnych i potrzebujących diecezjan do uczestnictwa w spotkaniach i śniadaniach świątecznych organizowanych przez Caritas i lokalne samorządy. Mówił też o rodzinnym wymiarze świąt wielkanocnych - zachęcał do prób pojednania i zażegnania sporów. - Wszyscy sobie zdajemy sprawę jak bardzo potrzebna nam bliskość innych ludzi. Jeśli nie będziemy potrafili zbudować jej we własnym domu, z ludźmi z którymi mieszkamy, ciężko nam będzie odnaleźć ją przy innych.
Przedświąteczne spotkania biskupa z przedstawicielami mediów odbywają się od kilkunastu lat. Są tradycją zapoczątkowaną przez kard. Kazimierza Nycza, kontynuowaną przez bp. Edwarda Dajczaka oraz przez bp. Zbigniewa Zielińskiego.
Niedawno miniona Niedziela Laetare, czyli Radości, miała w parafii Wojskowo-Cywilnej pw. św. Marcina w Koszalinie szczególny wydźwięk. Tego dnia wierni mieli okazję spotkać się nie tylko w kościele, ale po raz kolejny zaproszeni zostali przez proboszcza i współparafian do kawiarenki, która zlokalizowana jest w domu parafialnym na tyłach kościoła. Odwiedzający przyznali, że wspólna kawa i słodkości przygotowane przez samych parafian pozwalają parafii lepiej się zintegrować.
Kawiarenkę w koszalińskiej parafii pw. św. Marcina odwiedził Sławomir Kamola.
Nowe technologie stały się narzędziem ewangelizacyjnym. Dzięki wirtualnej rzeczywistości można wziąć udział w Ostatniej Wieczerzy. W parafii Miłosierdzia Bożego w Szczecinku zorganizowano pokazy przygotowane przez poznańską fundację Miejsce Słowa. W ciągu kilkunastominutowego wydarzenia uczestnicy najpierw czytali fragment Ewangelii o Ostatniej Wieczerzy, a następnie dzięki goglom VR przenosili się wirtualnie do Wieczernika.
Fundacja Miejsce Słowa organizuje podobne pokazy także w innych miejscach kraju bądź stacjonarnie, w swojej siedzibie.