fot. pixabay.com

Podobno kariera jest kobietą, ale w wielu zawodach trudno przebić przysłowiowy „szklany sufit”. Mamy więc do czynienia z mitem czy rzeczywistością? Co muszą zrobić Polki, by odnieść sukces zawodowy? Recepta jest prosta: przełamać stereotypowe myślenie. Ale jak to zrobić?

Kobiety nie sprzedają biletów, że „wszyscy wolą słuchać mężczyzn”. To obiegowa opinia o branży muzycznej, która dla wielu artystek jest krzywdząca i wykluczająca. Jednak mimo wielu zmian na rynku pracy, w dalszym ciągu karierę jest łatwiej robić mężczyznom.

W branży artystycznej powinien jednak liczyć się talent, a nie zawsze tak jest. Kobiety biorą na swoje barki dużo odpowiedzialności, co powoduje, że wciąż chcą się doskonalić, rozwijać i dążyć do perfekcji - mówi Magdalena Łoś-Wojcieszek, dyrektorka i artystka Teatru Muzycznego Adria w Koszalinie.

rozmowa Beaty Góreckiej z Magdaleną Łoś-Wojcieszek

To nie pierwsze kwiaciarnie, które prowadzą, ale wspólnie otworzyły się tuż przed pandemią, dlatego początki były trudne. Jednak nie poddały się i dziś prowadzą dobrze prosperujący biznes. Uzupełniają się, rozwijają, motywują i wspólnie realizują własne pasje.

Anna Winnicka zabrała nas do kwiaciarni „Tatarak”.

materiał Anny Winnickiej

61% Polaków uważa, że sytuacja zawodowa kobiet jest dziś lepsza niż jeszcze dekadę temu. To prawda, ale lepsza sytuacja zawodowa wciąż nie oznacza równości. Jak to wygląda w świecie nauki? Mimo iż wiele kobiet studiuje, to niewiele z nich otrzymuje pracę na uczelniach. Sytuacja jest dobra na starcie, niestety z czasem się pogarsza. Im wyższe stanowisko czy etap kariery, tym robi się trudniej.

Naszym Gościem była prof. Danuta Zawadzka, rektor/rektorka Politechniki Koszalińskiej.


rozmowa Tomasza Trana z prof. Danutą Zawadzką