fot.Radosław Zmudziński/Polskie Radio Koszalin

Nowelizacja ustaw dotyczących ochrony małoletnich, weszła w życie 15 lutego tego roku. Nakłada ona m.in. na szkoły i przedszkola obowiązek wprowadzenia jednolitych standardów ochrony małoletnich.

Prezes koszalińskiego TPD Henryk Zabrocki przytoczył najważniejsze punkty nowelizacji ustaw, mając na uwadze, że zmiana ta poprawi bezpieczeństwo najmłodszych: - Nowe procedury zmuszą poszczególne placówki oświatowe, aby dostosować ogólne przepisy do rozwiązań lokalnych - podkreślił. - Nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zmienia m.in. przepisy dotyczące przesłuchania dziecka. Będzie ono mogło nastąpić raz w toku postępowania, tak, aby osoba małoletnia nie była straumatyzowana.

Współpracująca z koszalińskim TPD psycholożka, psychoterapeutka Bernadeta Jabłońska zwróciła uwagę, że - zgodnie z ustawą - w różnych placówkach powinny być wprowadzane procedury w przypadkach, kiedy dochodzi do przemocy wobec dzieci: - Reagujemy nawet przy jednorazowym akcie przemocy - mówiła Jabłońska. Dodała, że w takich przypadkach oferowana jest rozmowa i pomoc psychologiczna osobie posądzonej o akt przemocy.

Dyrektor placówek koszalińskiego TPD Bartosz Zabrocki przypomniał, że organizacja wspiera i naucza dzieci: - Od kilku lat w naszej placówce odbywają się zajęcia mające na celu rozwijanie talentów i pasji u najmłodszych - przekazał Bartosz Zabrocki. - W rozwoju dziecka najważniejsze jest budowanie w nim wysokiego poczucie własnej wartości.

Nowelizacja została wprowadzona po tym, jak ośmioletniego Kamilka z Częstochowy zakatował ojczym. Mężczyzna znęcał się nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem m.in. sadzał chłopca na rozgrzanym piecu, przypalał papierosami, polewał wrzątkiem, bił i rzucał nim o meble i podłogę. Dziecko zmarło 8 maja ubiegłego roku, po 35 dniach walki lekarzy o jego życie.

Od 15 lutego tego roku wymienione w ustawie podmioty mają pół roku na dostosowanie działalności do nowych przepisów.

rz/lp

Posłuchaj

dyrektor placówek koszalińskiego TPD Bartosz Zabrocki współpracująca z koszalińskim TPD psycholożka, psychoterapeutka Bernadeta Jabłońska prezes koszalińskiego TPD Henryk Zabrocki