fot. PAP/Leszek Szymański

W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski, które uwolnią do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy - poinformowała w piątek w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odwiedziła w piątek Polskę wraz z premierem Belgii Alexandrem De Croo. Po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, podczas wspólnej konferencji prasowej, szefowa KE podkreśliła, że jest pod wrażeniem polskich wysiłków na rzecz przywracania praworządności.

- Cieszę się z planu działania, które zaprezentował polski rząd krajom członkowskich w tym roku. Jest to bardzo silne oświadczenie, jasna mapa drogowa dla Polski. Wasze wysiłki są zdecydowane, opierają się na reformach, które uruchomiliście i krokach, które podjęliście w zakresie niezawisłości sądów - wskazała.

Oświadczyła, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. - Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski. Pochodzą z Funduszu Odbudowy i funduszu spójności. Zostanie to zagwarantowane poprzez urząd Prokuratora Europejskiego. Jest to wspaniała wiadomość dla Europy i Polski - powiedziała von der Leyen.

Szefowa KE przypomniała, że wspólna polityka rolna przewiduje 22 mld euro dla polskich rolników, i zapowiedziała „więcej funduszy w przyszłości”.

- Pierwsza płatność w ramach kolejnego funduszu (Funduszu Odbudowy - Next Generation EU - PAP) to jest 1,4 mld euro, które będą dostępne bezpośrednio dla polskich rolników, aby pomóc im w modernizacji ich produkcji i w wejściu na nowe rynki - powiedziała von der Leyen.

Szefowa KE podkreśliła, że jeśli chodzi o konkretną sytuację w Polsce na granicy z Ukrainą „to tutaj słuchamy i działamy”. - Na przykład umowa o transporcie drogowym, którą będziemy aktualizować - zaznaczyła.

Jak mówiła, „wzięliśmy w pełni wasze obawy pod uwagę”. - Dzisiaj eksport z Ukrainy poprzez Morze Czarne został zwiększony i dobrze, dlatego, że odciąża to granice lądowe - podkreśliła szefowa KE.

Zwróciła też uwagę, że powinniśmy skoncentrować się na wspieraniu Ukrainy, na odbudowywaniu jej eksportu dla całego świata.

Von der Leyen wskazała, że w sobotę będzie druga rocznica, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę. - Wspieramy Ukrainę i na pewno pojawią się konsekwencje tej wojny w Europie. Ukraińcy walczą o praworządność, walczą o demokrację, o wolność przeciwko tyrani, walczą o nasze wartości, o nasze bezpieczeństwo i dlatego wspierać ich będziemy tak długo, jak będzie to konieczne - zaznaczyła szefowa KE.

Premier Belgii na wspólnej konferencji przekazał natomiast, że Polska jest naprawdę ważnym graczem w Unii Europejskiej. - Jesteście kluczowym partnerem dla Belgii, dla Unii Europejskiej. Macie bardzo dobrze funkcjonującą gospodarkę i macie ogromny udział, jeśli chodzi o promowanie europejskich wartości.

Jak dodał de Croo, polscy obywatele pokazali „wspaniałe wsparcie ludziom, którzy uciekli z Ukrainy”. - I powtarzamy to wciąż, że wspaniałe było to wsparcie. I naprawdę jesteśmy wam winni za to wiele wdzięczności. I dzięki temu możemy się zaangażować w wasze wdrażanie reform, właśnie te reformy będziemy wspierać, to co, będziecie robić - powiedział szef belgijskiego rządu.

Podkreślił, że „nie na co dzień możemy się dowiedzieć, że tak wielka kwota 137 miliardów (euro- PAP) będzie uwolniona na rzecz Polski”.

- Jeśli chodzi o Ukrainę, to jasną rzeczą jest, że sytuacja w tym kraju wymaga naszego ciągłego wsparcia. Wiemy, że sytuacja na polu bitwy nie jest dobra, ale to nie oznacza, że się poddajemy - wręcz przeciwnie - oświadczył premier Belgii.

Podczas wspólnego oświadczenia dla mediów szef polskiego rządu Donald Tusk podziękował za spotkanie w stolicy Polski. - To jest ważny dzień dla nas wszystkich, cieszę się, że znaleźliśmy czas, żeby dzisiaj poruszyć wszystkie najważniejsze, także z punktu widzenia Polski, tematy - począwszy od sytuacji na granicy z Ukrainą, sytuację Ukrainy, sytuację wojenną, sytuację wewnątrz Europy, nasze inicjatywy, energetykę jądrową - powiedział premier.

Dodał, że od pierwszych dni urzędowania jako premier jego współpraca z szefową KE miała na celu m.in. przywrócenie rządów prawa i standardów demokratycznych w Polsce, „tak, żebyśmy poczuli się znowu wszyscy równoprawnymi uczestnikami tej wielkiej historii, jaką jest historia Europy ostatnich dziesięcioleci”. - Za to bardzo dziękuję, bardzo dziękuję też za zrozumienie wszystkich polskich obaw - dodał Tusk.

PAP/aś