fot. Marcin Kamiński/ Polskie Radio Koszalin
Wymiany gospodarcze, kulturalne i sportowe, wystawy, spektakle oraz edukacja zdrowotna. Tak jeszcze kilka lat temu wyglądała współpraca Słupska z 10 miastami z całego świata. Sprawdziliśmy, jak teraz wygląda to partnerstwo.

SOK prowadzi współprace z miastami z Portugalii i Niemiec, jednak ich intensywność - jak zaznaczyła dyrektorka Słupskiego Ośrodka Kultury Joanna Krawczykiewicz - zależy od pozyskanych pieniędzy: - Jest wiele zadań do zrobienia, więc jest to szalenie trudne.

Słupsk najdłużej współpracuje z miastem w Portugalii - Cartaxo jest jego partnerem od 1977 roku, pomimo, że oficjalną umowę podpisano w 2010 roku.

Szereg współprac z innymi miastami Europy prowadzi też Szkoła Policji w Słupsku - to m.in. niemiecki Oranienburg oraz litewskie Kowno.

Kilkanaście lat temu miasto realizowało szereg wymian z przedstawicielami miast partnerskich. W ostatnich latach skupiono się na projektach kulturalnych: - Słupscy artyści współpracowali m.in. z kolegami z Indonezji oraz twórcami murali z Europy - przekazała rzeczniczka prasowa słupskiego ratusza Monika Rapacewicz.

Po napaści Rosji na Ukrainę Słupsk wypowiedział dwie umowy partnerskie miastom Grodno i Archangielsk.

Więcej w poniższym materiale.

mk/mt

Posłuchaj

materiał Marcina Kamińskiego