fot. Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie

Ponad milion dwieście tysięcy połączeń odebrali w 2023 roku operatorzy numeru alarmowego. Zgłoszenia pod 112 z całego województwa przyjmowane są w Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które mieści się w budynku ZUW w Szczecinie.

- Nasi operatorzy odbierają połączenia alarmowe przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Ich praca jest nieoceniona, ponieważ odciąża służby do których operatorzy - po wstępnej weryfikacji, kierują tylko te zgłoszenia, które wymagają interwencji - mówi wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

W Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie zatrudnionych jest 66 certyfikowanych operatorów. Na zmianie dziennej, w zależności od potrzeby pracuje ich od 10 do 12 – więcej zgłoszeń przyjmują w dni wolne i wakacje. Jeden operator na zmianie przyjmuje średnio 153 zgłoszenia.

Tylko jedna trzecia telefonów pod 112 jest zasadna, czyli wymaga interwencji zespołów ratownictwa medycznego, strażaków, policjantów lub innych służb. Warto przypomnieć, w jakich sytuacjach dzwonimy pod numer alarmowy.

- Większość połączeń, które odbieramy nie wymaga pilnych działań. To pytania w sprawie adresów instytucji, korków na drogach, czy dziur w jezdni. Prawie jedna trzecia, to przypadkowe, głuche połączenia nawiązywane, np. przez bawiące się telefonami dzieci. Pamiętajmy, że numer alarmowy służy do ratowania życia i zdrowia - mówi Marta Rajewicz, operator numeru alarmowego 112.

Najwięcej zasadnych zgłoszeń wymaga działania zespołów ratownictwa medycznego. W ubiegłym roku zachodniopomorscy operatorzy skierowali do Policji ponad 167 tys. zgłoszeń. Do dyspozytorów medycznych zostało przekierowanych ponad 145,5 tys. zdarzeń, natomiast do Państwowej Straży Pożarnej - 20 tysięcy.

Z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, który przypada 11 lutego, do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie przyjechali uczniowie i uczestnicy kursu na ratownika WOPR. Dzieci i młodzież m.in. zwiedzili Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz poznali pracę operatorów 112. Z kolei wojewoda Adam Rudawski podziękował operatorom numeru alarmowego za pracę, która wymaga niezwykłego zaangażowania.

ZUW Szczecin/zn