fot. Andrzej Watemborski/ Polskie Radio Koszalin

O ponad 10 cm przekroczony jest w piątek stan alarmowy na rzece Słupia w Słupsku. Prezydent miasta Krystyna Danilecka-Wojewódzka zarządzeniem ogłosiła alarm przeciwpowodziowy.

Według ostrzeżenia IMGW, wzrost przekroczeń stanów alarmowych na Słupi może potrwać do sobotniego południa. Prawdopodobieństwo tego zjawiska określono na 80 proc. Prognozy na kolejne dni wskazują, że wysoka woda na rzece zamiennie przekraczać ma stany alarmowe i ostrzegawcze. Taka sytuacja może utrzymać do poniedziałku.

Aktualnie Słupia w Słupsku przekracza o ponad 10 cm stan alarmowy.

Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku we współpracy z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku poinformował w komunikacie, że wysoki stan rzeki Słupi skutkuje m.in. „całkowitym wypełnieniem kanałów deszczowych i uniemożliwieniem odpływu wody z terenów przyrzecznych”. Podano przykład ulic: Partyzantów i Szarych Szeregów, gdzie dochodzi do miejscowych podtopień.

Służby miejskie przekazały, że ze względów bezpieczeństwa czasowo, w miejscach zalania zamknięta została ul. Partyzantów. Mieszkańców poproszono o stosowanie się do oznaczeń.

W komunikacie wskazano także, że sytuacja na Słupi jest monitorowana na bieżąco, służby są także przygotowane „na ewentualne działania ochronne”, w tym zabezpieczanie nieruchomości workami z piaskiem.

PAP/aj

fot. Andrzej Watemborski/ Polskie Radio Koszalin