fot. pixabay.com
W dzisiejszej audycji skupiliśmy się na kwestii rosnącej agresji u ludzi. Poszukujemy odpowiedzi na pytanie, skąd ta agresja się bierze i dlaczego w jednej chwili człowiek staje się jak bomba zegarowa, gotowa do eksplodowania.

Agresja wśród Polaków narasta. Przemoc jest jednak niemierzalna, bo liczyć można tylko jej skutki. Pobity, bo zwrócił uwagę kierowcy. Uderzona, bo poprosiła o ciszę. Opluci, bo się nie podobali. Zwyzywani, bo nie mieli racji. To wszystko jest przejawem agresji.

Anna Winnicka o źródłach agresji rozmawiała z Grzegorzem Hamerą, który na co dzień w koszalińskim Centrum Usług Społecznych zajmuje się przeciwdziałaniem przemocy.

rozmowa Anny Winnickiej z Grzegorzem Hamerą

Zajeżdżanie drogi, nadużywanie sygnałów dźwiękowych, a nawet agresja fizyczna. Wiele osób spotkało się z przejawami agresji w ruchu drogowym.

Z czego ona wynika? Z Pośpiechu? Z braku szacunku? Odpowiedzi na te pytania szukał Krzysztof Klinkosz.

materiał Krzysztofa Klinkosza

Agresja na polskich drogach staje się prawdziwą zmorą kierowców. Z badania Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że ponad 80 proc. polskich kierowców obserwuje takie zachowania przynajmniej raz w tygodniu. Trąbienie, pukanie się w głowę, podniesiony środkowy palec, zajeżdżanie drogi, "szeryfowie drogi" czy w ekstremalnych przypadkach nawet przemoc fizyczna.

Czym takie zachowanie może być spowodowane? Jak powstrzymać agresję na drogach ? Na te pytania Tomaszowi Tranowi odpowiedział Ireneusz Ślęzak, psycholog transportu.

rozmowa Tomasza Trana z Ireneuszem Ślęzakiem, psychologiem transportu